| Matyus_Cristian_2000 a întrebat:

Ajutor. Asta o să sune cam ridicol dar chiar este o problemă care mă chinuie. Deci stau în camera mea cu ușa deschisă. Este încă lumină afară, soarele nu a apus complet. La mine în cameră se face cam întuneric și eu nu am de gând să aprind lumina pentru că așa îmi place mie. Stau cu ușa deschisă și mă uit pe calculator. Dintr-o dată mă simt ca și cum cineva se uită la mine. Ridic capul înspre monitor și parcă văd cu coada ochiului un cap, ca din umbra, fără față, sau cel puțin nu pot eu să îi văd fața. Mut privirea către holul deschis și nu se vede nimic, capul dispare ca prin magie. Ies din cameră și aprind lumina. Nimic. După câteva secunde parcă trece ceva drept prin fața ușii mele deschise, mă uit să văd ce este și nu este nimic. Este doar în capul meu. Mi sau mai întâmplat lucruri de genul ăsta de când sunt. Mai demult nu le băgam așa de tare în seamă. Doar că acum încep să mă sperie tot mai tare. Credeți că există vreo cale ca aceste lucruri să poată fii oprite? Nu mi se întâmplă foarte des aceste lucruri, cam odată pe lună sau așa, dar când se întâmplă, mă încurcă în orice fac. Eu am o grămadă de anxietăți și temeri inexplicabile pe care nu știu când și cum să le stăpânesc, și când au cea mai mare influență asupra mea, chestii de genul ăsta se întâmplă. Am realizat asta de curând. Vă rog, cer ajutor și seriozitate. Nu prea vorbesc cu multă lume despre aceste lucruri. De obicei aprind lumina și închid ușa la cameră, trag jaluzele și fac tot ce se poate ca să fiu sigur că nimeni și nimic nu are acces la camera mea. Asta am făcut și acum. Acum când scriu întrebarea asta Am lumina aprinsă și ușa închisă și cu toate astea îmi tremură mâinile pe taste și mă simt ca și cum m-am trezit dintr-un coșmar. Credeți că ar trebui să merg la psiholog? Cum am zis, sunt disperat după ajutor și rog seriozitate. Știu că sună ca și cum cum aș exagera dar vă asigur sută la sută că spun adevărul și că nu vreți să treceți prin ce trec eu acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nimeni, dar iti creezi singur frici din imaginatie.
Nu ai de ce sa fii disperat, in camera ta nu intra nimeni, ca nu se poate teleporta nimeni.
Spune-le parintilor sa stea cu tine, sau stai cu ei in timpul zilei, iar noaptea, dormi cu o veoiza aprinsa.

| Donsavas a răspuns:

Cand locuiești singur si te hotărăști sa dormi cu lumina stinsă,la început iti va fi greu sa adormi,dar te vei obișnui si vei trece peste. Ce vezi tu cu coada ochiului nu prea pare a fi semn de boala, multi ajungând să spună că vad anumite siluete, mai ales în întuneric, cand creierul nu percepe prea bine. Tu ai robii, asta vrei sa zici. Doua dintre ele e frica de întuneric și de singuratate.
Anxietatea e o boala mintala si se trateaza la psihiatru. Cu psihologul nu prea ai avea ce sa discuți pe aceasta tema.
Iti recomand sa mergi la un consult. Te cred ca esti disperat de ce iti imaginezi(ca se va intampla ceva rau). Ai inceput sa somatizezi(tremuri) si asta e semn de nevroza anxioasa. Parerea mea e că ar trebui să te ajuți sa depășești situația.

| NGheorghe a răspuns:

Ai văzut ce pățești dacă fugi de la ore! La anatomie înveți că celulele, din ochi, care transmit imaginea sunt de doua feluri: cu conuri (pentru vederea diurna și în culori ) și cele cu bastonașe (pentru vederea nocturna și alb negru).
Problema este ca celulelor cu bastonașe le trebuie de la 5 pana la chiar 20 de secunde ca să se adapteze atunci când se face trecere bruscă de la lumină la întuneric.
Tu in situația ta, pe lângă ceea ce vezi pe hol, mai "vezi" și o reminiscență a imaginii de pe monitor.

| FaraNume1245 a răspuns:

"Dacă te ascunzi de un demon o viață întreagă ai să-i simți în ceafă pașii"
Încearcă un psiholog, dacă nu reușești singur. Fii sigur că te ajută, așa chiar o să te ajute.

| CappuccinoWolf a răspuns:

Pot sa imi imaginez si eu cum ar fi,mai ales daca locuiesti singur,mie inca nu mi-a trecut complet frica de intuneric,si cred in paranormal,eu iti recomand sa locuiesti cu altcineva, ori sa te muti, ori sa contactezi un psiholog, ori sa cinsulti un doctor, pentru a afla daca suferi de paranoia sau daca cazul chiar are legatura cu parabormalul