| andreea2andu a întrebat:

Ajutor! Maine trebuie sa fac analize la sange si urina, iar urina trebuia sa fie stransa timp de 24 de ore. Am strans-o acum cateva zile intr-un recipient pentru urina insa nu am mai facut analizlele atunci. Are ceva daca ma duc cu aceeasi sau trebuie neaparat sa o strang cu o zi inainte? Funda. Ajutor urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti duce urina mai veche de 24 de ore, s-a degradat si analiza nu va fi relevanta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi folosi urina colectată în urmă cu câteva zile, ci DOAR de azi!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu nu am auzit de asfel de analiza de sange! In orice caz aduni urina de dimineata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu te poţi duce cu urina mai veche, adună urina de dimineaţă, trebuie să fie proaspătă.
Te pup!

| AureliaT a răspuns:

Trebuie sa mergi cu prima urina din ziua cand iti faci analizele..mai exact cand te trezesti mergi la toaleta si apoi in aceeasi zi mergi la analizewinking Succes!

| andreea2andu explică (pentru AureliaT):

Pentru acea analiza urina trebuie stransa timp de 24 de ore si din toata cantitatea doar 50 ml