| LoveYouR a întrebat:

AJUTOR! Mi s-a rupt acum o ora unghia mare de la picior...este rupta in diagonala, pana la jumatate. Am taiat din ea, dar tot mai e crapata. Ce sa fac? Ce se va intampla cu unghia mea? :-s crying Ce unguent, crema, solutii as putea folosi? La aceeasi unghie mai am problema ca am unghia incarnata si in stanga sunt rosie si umflata, am si un granulom piogenic. Ma doare de 2 saptamani. Acum si unghia ruptaa... sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Unguente nu prea sunt ca sa-ti recomand,dar cel mai sanatos e sa-ti speli locul respectiv cu ceai de pelin. E un excelent dezinfectant si un bun cicatrizant. Si in plus nu ustura absolut deloc. Daca iti curge sange sau nu ramane uscata carnea de sub unghie iti recomand totusi un unguent bun Cicatrizin. Contine galbenele, tataneasa, sunatoare si musetel.
Sa tii in permanenta locul bandajat. De crescut, unghia iti va creste la loc, dar mai greu. Ca sa creasca complet, de la radacina pana sus, unei unghii ii ia cam 3 luni, asadar daca tu o ai crapata de la jumatate se injumatateste si timpul.
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Bandajează pentru a nu intra infecții și pentru a nu atinge locul, să nu se-ntâmple că se anină unghia-n ceva și se rupe mai tare)) Baftă!

| darius4181 a răspuns:

Pune rivanol pe un pasament si pune-l pe unghie asteapta 2 saptamani!
O sa-ti treaca si mai repede depenide cand se face crusta sa se lipeasca happy