| qieiqpalz a întrebat:

Eu am unghie incarnata dar mai am o problema nu am taiat bine unghia si am si acolo ceva deci practic 2 probleme la acelasi deget... oare le va rezolva pe ambele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Margi la un pedichiurist sa rezolve problemele tale, e meseria lor
Doar in cazuri extreme trebuie operatie, daca altfel nu se mai poate.

| sierra1 a răspuns:

Timpul sau medicul, clar, DA!

| qieiqpalz explică (pentru sierra1):

Cum adica timpul sau medicul?

| sierra1 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Timpul vindecă toate.
Și medicii vindecă niște chestii
Aia e!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil. Eu m-am operat de 7 ori pana acum si de obicei era ca nou dupa operatie.

| qieiqpalz explică (pentru anonim_4396):

Si o sa mai pot juca fotbal duoa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Aoleo cand ma gandesc ca doar am cazut pe gheata si s-a incarnat dar amiteri fotbal :O

| qieiqpalz explică (pentru anonim_4396):

Si tu ai fost operat? mai poti juca fotbal de ex nu sti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Nu mai pot juca + daca ating pe unghie se misca. Nu cred ca poate juca cineva fotbal daca se misca unghia aia.

| qieiqpalz explică (pentru anonim_4396):

Acum de curand te-ai operat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Acum 3 luni

| qieiqpalz explică (pentru anonim_4396):

Mie mi-a zis doctorul ca in 2 sapt o sa pot juca fotbal0_0

| Victoria18 a răspuns:

Eu m-am operat de unghie incarnata. Iti zic eu ca ar trebui sa te duci urgent la chirurg. Daca nu e infectie sub unghie nu iti scoate unghia si iti da tratament daca e ti-o scoate de urgenta. De ce stai asa. E foarte periculos. Foarte probabil sa ai infectie. Se poate duce pe os la creier sau poti ajunge sa se extinda pe tot piciorul ducand la taierea lui. Asa vrei sa ajungi? Pentru un **** de unghie incarnata? Plus ca daca e de operatie e super simplu. La mine s-a uitat la deget si se vedea de la o posta fara radiografie ca infectia s-a extins sub unghie si m-a operat de urgenta. Prima data mi-a facut analize de sange, dupa m-a bagat urgent in sala de operatie, mi-a facut anestezie locala pe deget. M-a durut putin cand mi-a scos unghia deoarece nu a asteptat sa isi faca anestezicul efectul complet. Dupa, dupa ce a scos-o nu am mai simtit absolut nimic. M-a tinut la urma 5 zile pe oxacilina prin branula din 6 in sase ore. Aici depinde de doctor. Te poate tine si mai puţine zile. Oxacilina se administreaza pentru a nu se infecta operatia. Dupa operatie am mai facut unghie incarnata de cateva ori, acum nu mai fac deloc. Chestia e ca nu a mai fost infectia extinsa sub unghie si mi-a trecut rapid in cateva zile cu tinctura de propolis. Du-te, de ce stai sa suferi. Banuiesc ca nici sa te incalti nu poti sau sa mergi incaltat. O faci greu. E greu si in papuci ca apasa degetul sub unghie in timpul mersului.

| qieiqpalz explică (pentru Victoria18):

Ma duc maine dar boss costa banii!? si daca merg mai e ma poate opera maine?

| qieiqpalz explică (pentru Victoria18):

Si boss eu am la ambele degete oare ma va opera la ambele de odata?

| qieiqpalz explică (pentru Victoria18):

Raspunde pls mai repede

| Victoria18 a răspuns (pentru qieiqpalz):

100 de lei! Dar bine, ca depinde de doctor! Plus ca eu sunt de la tara si i-am dus si cateva mici atentii de ale curții... pe langa bani ca sa fie suma mica. Daca esti asigurat iti da o fisa si o duci la doctora de familie si o deconteaza ea ca sa nu mai platesti spitalizarea. Da, te poate opera pe loc maine. E o interventie care se poate face pe loc. Acum nu stiu, daca nu e infectata poate nu o opereaza. Dar daca puroiaza neaparat o opereaza. Poate iti face si radiografie sa vada daca e puroi la interior, in cazul asta tot operatia te salveaza. Da, la ambele te poate opera deodata. Stai calm. E o interventie foarte usoara. La urma, poti sa mergi normal.

| qieiqpalz explică (pentru Victoria18):

Pai pe mine ma doare intr-o parte cam de 1 sapt si jumate dar nu aveam nimic foarte grav dar acum 4 zile am taiat unghia gresit si arata foarte ciudat ..si doare cand dau sa o ating. sper sa nu trebuiasca sa platesc ..nu stau foartr bine cu banii