| Radandam a întrebat:

Ajutor o părere va rog!
Acum 5 seri când am luat un Brufen pentru ca ma durea capul m-am trezit la 3 ore transpirat pe pijama și tricou în jurul gatului acolo la tricou și pijama dar nu chiar leoarca, nu foarte rău. În seara asta m-am masat cu spirt pe spate și cap și m-am trezit la 2 noaptea și tot asa cu transpirație pe tricou și pijama în jurul gulerului la tricou și pijama și pe tricou pe spate dar nu leoarca, tot asa ca prima data, de ceva vreme iau Redoxon pentru imunitate atât.
De la ce poate fi durerea asta de Covid de o săptămână și transpirația asta noaptea? În afara de seara când am luat Brufen și in seara asta când m-a masat cu spirt nu am transpirat. Ar trebui sa iau Brufen sau Parasinus mai multe zile pe lângă vitamine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ca nu ai covid numai fi increzut.
Cat despre transpiratii da poate fi de la acel brufen sau parasinus sau ce medicament mai iei tu, unele actioneaza asa.
Din intrebarile pe care le pui esti iphondru dar apoi devii usor arogant, nu e ok daca intrebi ceva asteapta-te la raspunsuri la care sa nu le rapunzi uratel.
Multa sanatate iti doresc.

| Radandam explică (pentru Simpatic):

Pai ***, acum 2 săptămâni am făcut PCR și din ala rapid și am fost negativ. Plus radiografie la plămâni, acum sa fac iar test, aoleu

| Simpatic a răspuns (pentru Radandam):

Nu faci niciun test, esti sanatos, fii fericitwinking

| Zuzu1991 a răspuns:

Covid, suna la 112

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur ca nu ai, la fel ca restul din spitalele de covid

| Zuzu1991 a răspuns:

Macar sunt second, nu ca altii (cum ar fi YOU tongue)... 5th hand
si fata mea is...
B E A U T I F U L
rili, RILI,
REALLLLLLLY

| Floridori a răspuns:

Transpiratia, cel putin in seara asta, se datoreaza frectiei cu alcool sanitar, acesta accelerand evaporarea la suprafara pielii.
Din cate stiu eu, tu ai o sinuzita maxilara cronica care prezinta modificari, deci e posibil sa se fi extins la alte sinusuri, mai ales ca tu prezinti un factor de risc in dezvoltarea sinuzitei cronice, si anume deviatia de sept, iar asta in mod cert iti provoaca dureri de cap.
Mai bine, ia 1 Ibuprofen (Brufen, daca tot il ai pentru ca e fix acelasi lucru) la 8 ore timp de 3-5 zile si vezi cum evolueaza si incearca sa nu te mai stresezi atat si nici sa nu schimbi pastilele dupa o zi pentru ca ai impresia ca ai altceva, acest lucru nefiind deloc benefic, din contra!

| Radandam explică (pentru Floridori):

Este grava sinuzita aia cronica?

| Radandam explică (pentru Floridori):

Dar are ceva dacă am luat în ultima vreme Redoxon pastile efervescente și Vitamina C? Pot sa iau în combinația cu Brufen, nu?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Nu are nimic daca ai luat pastilele in aceasta combinatie.
Daca sinuzita cronica e grava...Depinde ce intelegi tu prin asta.Ideal ar fi sa o tii sub control pentru a nu ajunge la o polisinuzita in cazul in care nu s-a ajuns deja.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Și cum poți sa o ții sub control?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Pai in clipa in care ai fost diagnosticat nu ti s-au facut recomandari sau nu ti s-a prescris tratament? Sau nu ai fost la ORL?
Tratamentul depinde in primul rand de cauza sinuzitei maxilare.Se poate folosi o metoda profilactica, dar depinzand de factorii cauzali, ideal ar fi sa iei tratament, sa se poata inlatura cauza si eventual sa se faca un drenaj.