| LucaT a întrebat:

AJUTOR! Sunt foarte constipat, in ultimele 5 zile nu am simtit nevoia de a ma duce la baie si nu i-am dat importanta. Dar de aseara am o nevoie urgenta de a ma duce la baie. Nu reusesc sa elimin fecalele. In momentul in care incerc sa elimin simt o durere acuta la "iesire". Pot suporta durerea dar imi este teama ca daca fortez voi cauza fisuri anale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bianca306 a răspuns:

Iti va provoca diaree. Eu asa am patit, daca iei dulcolax vei avea diaree ceea ce e bine.Nu stiu ce sa zic, mergi la un doctor si ii povestesti problema ta ori iei dulcolax sau daca ai ceai bea ceai. E la alegerea ta. Care te va face mai bine. Sper ca ti-am fost de ajutor.

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Puneti un supozitor cu glicerina.
http://www.i-medic.ro/......ei-cronice

| Bianca306 a răspuns:

Foloseste un Dulcolax. Merge dar incearca sa nu ai nevoie de el prea des. Bea multe lichide. De exemplu: ceai verde si treci si pe la medicul de familie(daca e nevoie).

| LucaT explică (pentru Bianca306):

Cum ma v-a afecta? (ma refer daca ma va face sa ma duc afara mai repede sau imi va provoca diaree)

| sk1NNNeT009 a răspuns:

Foloseste un laxativ..si daca suporti durerea nu cred ca vor aparea fisuri anale, dar oricum poti folosi Neopreol in caz de iti apar.