| anonim_4396 a întrebat:

Ajutorrrrrr! deci, de ceva timp nu mai pot sa dorm, stau la calc pana imi cad ochii in gura si abia apoi ma pun in pat si reusesc sa adorm, bineinteles daca e trecut de ora 3! la fel si acum e ora 02:23 si eu ma smt fresh ca la 08:00 dimineata! si deja am inceput sa slabesc, cred ca asta e cauza, m-am pus si asear devreme pe la 22:30 in pat si pana la 3 si ceva nu am reusit s adorm! helppp meeee! plscryingcrying dau funda daca reusesc sa adorm maine seara la 22 dupa vreun remediu de la voi si dau si vot si oricecrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai sta pana tarziu la calculator, acest obicei poate duce la astfel de probleme.Incearca sa nu mai stai mai tarziu de 22:00 la calculator.In schimb,sa nu te astepti ca problema sa se rezolve intr-o zi, poate dura in jur de o saptamana, in functie de ritmul organismului tau de acomodare cu schimbarile.In rest, indiferent de ora la care te bagi in pat in seara asta, pune-ti ceasul sa sune la 07:00-cel tarziu 08:00, nu dormi la pranz si incearca sa te culci la ora 22:00-23:00,dupa care repeta actiunea.Fa lucrul acesta pana-ti restabilesti programul normal de odihna, dupa care o mai poti lungi cu somnul pana mai tarziu(dupa ora 08:00).Numai bine.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Incercati cateva remedii naturiste http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-insomnie
De asemenea, nu consumati cafea, energizante sau vitamine in a doua parte a zilei.

| FerLin a răspuns:

Una din cauze poate fi lipsa de activitate. Pana sa imi dau demisia de la servici, munceam foarte mult si seara cand ajungeam acasa nu stiam cum sa ma bag mai repede in pat sa ma odihnesc. De la ora 20 deja mi-era somn. Odata ce mi-am dat demisia si nu mai am servici, la inceput ma culcam pe la 22 si ma trezeam pe la 9 cel tarziu apoi am inceput sa adorm pe la 23 si sa ma scol la 10 si tot asa pana in prezent cand nu adorm inainte de 4 jumate si ma trezesc pe la ora 14-15. Cum ti-a mai spus "itsokdude", incearca sa "trisezi". Ori nu dormi deloc o noapte si dormi 2 ore la pranz (nu-ti garantez ca te trezesti dupa 2 ore tongue ) si apoi te culci seara mai tarziu, ori intinz coarda la maximum si te culci cat mai tarziu posibil, te trezesti cat mai tarziu, pana ajungi din urma fusul orar happy Te culci la 8 dimineata, apoi pe la 10, la 12 si tot pana ajungi sa te culci la o ora normala pe care apoi sa o respecti dar metoda asta te va "ajuta" sa pierzi cateva zile bune din tinerea ta mult prea pretioasa asa ca, dupa parerea mea, cea mai potrivita metoda e sa incerci sa te trezesti mai devreme decat de obicei, in loc de ora 13 maine trezeste-te la 12 sau 11.30, urmatoarea zi la 11 si tot asa pana ajungi sa te trezesti la ora dorita. In paralel vei constat ca ti se face si somn mai devreme decat de obicei. happy
Spor si, pana una alta, somn usor, nu sta ca mine pana la ora asta! happy

| soupflood123 a răspuns:

"Buna, ma numesc Cosmin si sunt dependent de internet..."
Ia-ti o carte si citeste-o in pat cu mult interes; vei adormi.

| itsokdude a răspuns:

Hello, si eu sunt la fel.pai tu nu ai scoala? liceu? eu nu am nimic, anul acest nu merg la facultate...adorm la 4 si ma trezesc pe la 13 00 laughing...in fine daca vrei sa iti reglezi somul, nu mai dormi o noapte, iar urmatoarea zi te pui la somn intre 10 si 12. Eu asa mi-am reglat ora de culcare. Sper sa iti fie de folos.