| Honamy a întrebat:

Bună TPU, am şi eu o problemă cu somnul. Am stat într-o noapte până la ora 6 dimineaţa, apoi, am dormit până la 14:00-15:00 după-amiază. Următoarea noapte a fost la fel si de asemenea urmatoarele pănă în momentul de faţă. Acum nu mă mai trezesc la 15:00 ci la 20:00-21:00 seara.

Din moment ce este vacanţă nu ma prea deranjat însa se apropie şcoala şi nu mă pot dezobişnui de acest obicei.
Am încercat să mă culc devreme (pe la 22:30-23:00 chiar 00:00) însă stau cu ochii în tavan până la 05:30-06:00 cand adorm şi iar mă trezesc seara.

După o noapte albă am reuşit să mă trezesc pe la 13:00 după-amiază, am zis că daca sunt obosită voi adormi repede si devreme... M-am pus în pat la 23:00 şi am adormit pe la 23:30... problema este că am dormit doar 4 ore, m-am trezit pe la 3 si ceva dimineaţa, nu am mai putut să adorm după.

Am început să devin stresată, am dureri constante de cap şi de asemenea am inceput să mă enervez şi uşor din cauza lipsei de somn. Mă simt şi foarte obosită.

Ce îmi recomandaţi să fac, să adorm mai repede şi să dorm bine noaptea, adica să nu mă mai trezesc în toiul nopţii?

PS: am încercat de asemenea să citesc o carte, să ascult muzică pentru a mă relaxa şi chiar am numarat şi oii însă niciun efect. sadsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sweetella a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa faci miscare in timpul zilei. Camera trebuie aerisita foarte bine si inainte de culcare fa o baie relaxanta si bea un pahar cu lapte cald sau un ceai de tei.

9 răspunsuri:
| H3ll3n a răspuns:

Fa ceva care sa te oboseasca fizic. Iesi la alergat cu vreo 1-2 ore inainte sa dormi si alearga pana simiti ca te dor gleznele. Poate prima si a doua noapte vor fi la fel, dar daca faci asta in fiecare seara crede-ma ca vei dormi bine urmatoarele nopti. Vorbesc din proprie experienta happy

| thegreatgatsby a răspuns:

Si eu am avut problema asta acum cateva saptamani.
Deci ce trebuie sa faci laughing :
- te trezesti la 8 seara
-stai treaza 24 ore
- o sa-ti fie foarte somn
- te vei culca la 8-9 seara
si bioritmul revine la normal.
it works!

| SparklingAngel a răspuns:

Culca-te in jur de ora 23-23.30,stingi tot ce ai prin preajma tv, pc, lumini.Inainte de a te baga in pat bea un ceai, un pahar cu lapte caldut sau mananca o banana, toate astea au rolul de a te relaxa

| floryyn91yy a răspuns:

Bea ceai de tei inainte de culcare

| nills2012 a răspuns:

Copie muzica de aici http://virtconomics.eu/download/muzica/ pune-ti muzica inainte sa te culci

| amic a răspuns:

Eu am o problema la fel. si nici decum nu o pot rezolva. Eu ma trezesc nopatea la orele 4-5 si nu pot adormi. spuneti-mi va rog ce pot face//?

| Honamy explică (pentru amic):

Eu mi-am rezolvat problema cand am inceput sa alerg ziua, in prima zi cand am inceput am alergat pana nu m-am mai putut tine pe picioare am facut asta pentru a obosi cat mai tare pentru un somn linistit. Ei bine nu pot zice că am dormit la fel ca inainte, însă am dormit mai mult de 4 ore cred ca vreo 6 ore le-am dormit, a doua zi cand m-am sculat abia ma mai tineam pe picioare... fiind ca m-am sculat dimineata si am mai incercat sa mai alerg un pic imediat oboseam si ma lua somnul. De asemenea am baut si ceai de tei am mâncat si banane inainte de culcare deoarece am citit ca fac bine la insomnie. Incet incet am inceput sa dorm si eu normal.

| amic a răspuns (pentru Honamy):

Mersi