| Plugaru_Nicolae_1999_gnLp a întrebat:

Alergând descălțat, m-am tăiat la călcâiul piciorului drept, rana e puțin deschisă, cum aș putea să ma vindec? Vă rog dați-mi vreun sfat ce ar trebui sa aplic. Doar am o tăietură in piele de lațimea se 2-3 cm. Am dezinfectat azi cu peroxid de hidrogen si am pus verde de briliant și un plasture. Ce ar trebui sa fac pentru ami vindeca piciorul in timp scurt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data spala bine locul cu apa si sapun!
Daca mai sangereaza si nu vrea sa se opreasca sangerarea, atunci pui pe rana apa oxigenata sau piatra Tim (folosit la barbierit pentru oprirea sangerarii).
Dupa oprirea sangerarii dai cu tinctura de iod sau Rivanol, eventual cu cei concentrat de musetel.
La urma, dupa uscare, aplici ceva unguent cu antibiotic pe rana, care contine sulf (cloranfenicol, tetraciclina) si-l bandajezi.
Rana se va vindeca in cateva zile, timp in care se va schimba bandajul de 1-2 ori pe zi si se va unge rana cu crema cu antibiotic.

| Anonim2796 a răspuns:

Pune betadina pe rana, si apoi kanamicina (e o crema de ochi, dar mama e asistenta si eu o folosesc doar la rani si in 2 zile sunt deja ok)
Bandajeaza rana si repeta procedura zilnic.