| florinnn_1684 a întrebat:

Alt adolescent complexatwinking. Deci: nu prea am facut sport (fotbal din cand in cand), o vara am facut inot iar de vreo luna fac baschet. Acum vreo 2 ani am inceput sa mananc si eu. Vocea mi s-a ingrosat vara asta si m-am mai inaltat vreo 2-3 cm. Am 15 ani (impliniti la inceputul lui iunie) sunt baiat si am 1, 58 si 46 de kg. Parintii mei amandoi sunt inalti: mama e cu vreo 7 cm mai inalta ca mine iar taicamiu cred ca are vreo 1, 80. O sa ma mai inalt? Cand?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Daca continui cu bachestul, te inalti si pan ala 20 de ani...winking

| marsy a răspuns:

Sigur k o sa te ma inalti. abia ai 15 ani. pe la 17 o sa fii ca o girafa!
laughing

| dudu_4306 a răspuns:

Si eu am avut problema ta si poate o mai am inca. Oricum is multumit ca m-am mai inaltat in ultimii doi ani cam 17 centimetri. Am jucat baschet destul de mult. In rest am bagat la mine cantitati industriale de lapte ( nu stiu daca ajuta la crestere), eu am baut entru ca imi place

| ionutzking a răspuns:

Sa te lamuresc. In primul raund:

1)Oasele cresc pana cand cartilajele se osifica, mai exact, pana la sfarsitul perioadei de pubertate.
2)Astfel, fetele cresc in inaltime pana la varsta de 12-14 ani, iar baietii, pana la 16-18 ani. Dupa asta, mai crestem in inaltime cu maximum un centimetru datorita discurilor intervertebrale.

Daca vrei sa afli mai multe te sfatuiesc sa citeste de aici:
http://www.referatele.com/......le-com.php

Salut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal puiule, stai linistitwinking
Pana pe la 20 de ani tot cresti.
Bafta!

| florinnn_1684 explică:

Ok. mersi pentru raspunsuriwinking.