| GrasulDinPovesti a întrebat:

Am 103 kilograme si 1.80 m, 23 de ani, vreau sa slabesc 5 kilograme pana de revelion, adica vreau sa am 98 de kilograme de revelion.Cate kilograme e sanatos sa slabesti pe saptamana? Dar pe luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

1 kg pe saptamana e ok, dar cu multa miscare, renunti la masina mergi pe jos, renunti la lift urci scari, mult mers pe jos.
redu portiile de mancare nu numarul lor ci cantitatea.
redu dulciurile
nu combina proteinele (adica nu ou, carne, branzeturi simultan)
profita cat mai sunt legume pe piata si baga o salata si un gratar in loc de o masa cu 2 feluri de mancare si desert
. daca esti consecvent pin la revelion te faci frumusel de 95 e kile.
si ai grija pe urma sa nu "recuperezi "
baga dat la lopata la zapada, scuturat covoare, orice care presupune efort fizic.
lipsa de activitate fizica te ingrasa + pofta (banuiesc ca ti place mancarea buna) + o anumita ereditate.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

98, cat vrei tu sa ajungi, e foarte ok, poti chiar mai mult de atat. Tu slabeste fara infometare si cu miscare si vezi cat vei reusi pana atunci.

| udrescuf a răspuns:

Salut, sanetos este sa slabesti pe saptamana 2-3 kg, dar nu cu acel fel de dieta de nu mai manca si bea nimic toata ziua si cu genul de diete : dimineata mananca niste fructe, bea niste ceai fierbinte pentru a transpira mai repede, la pranz o ciorba ar fi mult mai sanatoasa decat o shaorma de la coltul strazi, iar noapte poti manca niste salata cu putina carne PUTINA. La sala poti alerga pe banda, sari coarda, dar sa bai multa apa dar nici prea multa, in jur de vreo 500 ml pe ora, sa nu bei sucuri, seara poti iesi in parc sa alergi (nu neaparat). Si s-a nu te iei dupa acele site-uri care spun "Soc alfa cum a slabit 5 kg doar intr-o saptamana" De obicei acele diete nu sunt recomandate de doctori nutritionisti. Apropo nu manca multa paine pentru ca si painea contine multe calorii. Daca vei slabi 5 kg pe saptamana va ramane doar un plus de piele, dar daca vei slabi 3 kg pe luna pielea va avea timp sa dea inapoi. Oricum Bafta in a Slabi.

| libelula55 a răspuns:

Buna, dupa nume aparent vad ca esti baiat. Am si eu aceassi problema momentan am 94 si am avut 65. M-am ingrasat groaznic. Dar sfatul meu este sa renunti la dulciuri, paine, sucuri acidulate si naturale ( poti bea doar ce faci tu in casa) sa mananci mancare gatita nu fast food si alte prosti bineinteles cat de cat sanatoasa mancarea si sa nu mai mananci dupa ora 18:00 nimic! Si cel mai important sa consumi 2 litri de apa pe zi daca nu consumi apa degeaba ti dieta ca nu vei slabi. Eu deja am inceput de o saptamana si am dat 4 kg jos.
Revenind la intrebare. Sanatos pe saptamana ar fi 1-2 kg iar pe luna 4-6 kg. Insa depinde de organism de exemplu eu dau 4 kg intr-o saptamana dar chiar si atunci tu trebuie sa te anbitionez si vei vedea ca vei slabi mai mult de 5 kg pana la Revelion mult succes.