| anonim_4396 a întrebat:

Am 11 ani si am o secretie galbuie spre alb. Nu am ciclu si sunt mai nervoasa. Imi puteti spune ce inseamna asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Inseamna ca iti va veni ciclu curand

| Adinutzzaa a răspuns (pentru mona):

Eu nu sunt dezvoltata foarte mult. Am sani foarte mici, par pubian nici atat sau la subrat...

| Adinutzzaa a răspuns (pentru mona):

Si secretia aceea o am de 8 luni...

| mona a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Corpul tau se pregateste pentru venirea menstruatiei, asta nu inseamna ca iti va veni maine sau peste o luna, poate sa iti vina si peste 1 an, secretia e primul semn[eu am avut un an de zile acele secretii]

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Secreţia "gălbuie spre alb" este secreţia vaginală NORMALĂ, nu ai de ce să te îngrijorezi.

În privinţa menstruaţiei, trebuie să ai RĂBDARE : prima menstră/menarha apare ( în general ) între 11-15 anişori.

Toate cele bune.

| Adinutzzaa a răspuns (pentru bursuc001):

Secretie aceea o am de 8 luni.

| bursuc001 a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Da, e OK, din acel moment ai început să te dezvolţi şi să te maturizezi, iar organismul tău se pregăteşte pentru venirea menstruaţiei.

NU ai de ce să te îngrijorezi, totul este în regulă.

O seară frumoasă.

| Adinutzzaa a răspuns (pentru bursuc001):

Dar are vreo legatura cu mama ca daca i-a venit ei la varsta sa zicem 13 si mie trebuie sa imi vina mai devreme? Asa se spune. Acuma ce sa mai cred?

| bursuc001 a răspuns (pentru Adinutzzaa):

NU prea are legătură cu momentul în care i-a venit mamei tale.

Are legătură cu cât de dezvoltat este organismul tău : prima menstră vine atunci când organismul este DESTUL de dezvoltat.

Aspectul tău fizic, mărimea sânilor, înălţimea ta, etc. POT avea legătură cu aspectul mamei/bunicii - de obicei, se "moştenesc" aceste "caracteristici"...
Dar menstruaţia NU are legătură.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Această secreţie provine din vagin şi este perfect normală.
Se numeşte leucoree, denumită în popor ca şi "poala albă" SAU gleră cervicală.
Ea previne uscarea vaginului şi protejează împotriva infecţiilor.
Majoritatea fetelor, cum este şi în cazul tău şi aici remarcă această secreţie înaintrea primei menstruaţii, deci s-ar putea să apară menstruaţia curând.
Vei avea secreţie o mare parte din viaţa ta adultă.
Protejslipurile pot fi folosite zinic pentru a te menţine proaspătă, curată şi a te simţi confortabil.
Te pup!

| Adinutzzaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Acea secretie o am de 8 luni.

| Andruta12 a răspuns:

Pai...este la pubertate
Secretia galbuie spre alb se numeste scurgere vaginala este normal sa apara. Daca incepe sa miroasa urat sau sa fir maro inseamna ca ai infectie.
Intreab-o si pe mama ta.