| Alex99999999 a întrebat:

Am 12 ani si de ceva timp am problema asta. Orice fac, ca scriu, ca ma joc un joc pe telefon, mainile si picioarele imi transpira foarte rau. Puteti spune: de la emotii ai problema asta...
Dar... Cum sa am emotii cand scriu?
Ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

* Ereditatea: unele persoane mostenesc tendinta de a transpira excesiv, in special pe palme si pe talpi;
* Unele alimente si bauturi: consumarea de bauturi fierbinti si a celor care contin cafeina sau alcool pot determina transpiratie, la fel ca si ingerarea de mancaruri foarte iuti;
* Anumite medicamente: medicamentele care pot determina transpiratie in exces includ antipsihotice folosite pentru tratarea tulburarilor mentale, morfina si doze in exces de hormon tiroidian, tiroxina. Analgezicele cum ar fi aspirina si acetaminofen determina, de asemenea, transpiratie in exces;
* Nivele scazute de hormoni masculini: barbatii cu nivel scazut de hormoni masculini, testosteron sau cu hipogonadism - determinat de reducerea functionarii testiculelor - pot, de asemenea, sa prezinte bufee;
* Hipertiroidism (functionare in exces a tiroidei): uneori glanda tiroida produce cantitati in exces de hormon numit tiroxina. Aceasta afectiune poate avea o serie de semne si simptome: pierdere in greutate, puls rapid si neregulat, nervozitate si sensibilitate la caldura. De asemeni poate determina aparitia unei transpiratii in exces;
* Hipoglicemia (nivel scazut al glucozei in sange): aceasta apare cand nivelul de glucoza din sange scade sub un anumit nivel. Este mai frecventa la persoanele cu diabet care isi administreaza insulina sau iau medicatie care creste secretia proprie de insulina. Semnele si simptomele precoce includ transpiratia, tremuraturi, stare de slabiciune, senzatie de foame, ameteli si greturi.

| AlexCristi97 a răspuns:

Am si eu un amic, coincidenta face ca si pe el sa il cheme tot alex si are aceeasi problema. Nu prea ai ce sa faci, este cel mai probabil genetic. Dispare in timp, discuta si cu ai tai daca nu au avut aceeasi problema intr-o perioada din viata si vezi ei ce au facut.

| TeRogLasama a răspuns:

Se incalzeste telefonul + ca mana sta constant acolo normal ca ii transpira si mie la fel dar eu stau pe pc acum.Cand nu aveam si ma jucam intruna pe telefon imi transpira mana rau.