| Cristinapiu a întrebat:

Am 12 ani si de ieri am pete pe chiloti de sange sa-i spun mamei sau nu dar poate e o infectie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ţi-a venit PRIMA menstruaţie/menarha :)
Sau, o să-ţi vină în următoarele zile...

DA, ar trebui să-i spui şi mamei tale;)

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Spune mamei tale, e normal ca ea te va ajuta cu asta. De fapt daca e vorba de menstruatie ea ar fi trebuit sa fi vorbit cu tine despre asta pana acum. O infectie nu are de ce sa fie asa din senin daca nu faci prostii cu pasarica.

| mimiwewem a răspuns:

Spune-i mamei tale ca să îți explice ce se întâmplă. Corpul tău se maturizează.

| Seepty a răspuns:

Fata mea de acum in fiecare luna iti va curge sange din vagin pentru ca ti-a venit ''ciclul'' adica devii femeie. Ar trebui sa-ti cumperi niste tampoane pentru astfel de momente, dar ai putea vorbi si cu maicata sa te mai sfatuiasca din cand in cand cum sa procedezi.
FUNDA?

| Teardrop a răspuns:

DE ASTA ar trebui să se facă educaţie sexuală în şcoli. Părinţii nu vorbesc acasă cu copii lor (tot timpul e "prea devreme"), şi ajung la chestii d-astea, apoi la 15 ani rămân cu burta la gură.

Dragă, ţi-a venit menstruaţia.
Adică ovulele din ovare se elimină prin vagin. Atunci când se întâmplă asta, e normal să curgă şi sânge.

E un proces normal, toate fetele îl au.
Spune-i mamei tale.

| milkie a răspuns:

Ar trebui sa-i zici mamei tale.Nu este o infectie, este ceva ce toate fetele au de la o anumita varsta(de la 12 la 14 ani).Se numeste ciclu menstrual sau menstruatie.NU este corect sa-i spui "ciclu", desi multi o fac.Totusi,spune-i mamei tale.Este un moment important din viata ta pentru ca devii femeie happy
Sper ca te-am ajutat :*

| VerdeLila a răspuns:

Discuta cu mama ta. Daca intr-adevar ti-a venit menstruatia, e bine; daca e vreo infectie, mama ta va sti cum sa procedeze. Nu te lasa de capul tau!

| Justananonim a răspuns:

S-a deschis floare si acum poti zamasli copii

| Cristinapiu explică:

Frate, am temperatura 37 nu am cum! Am cautat pe google si am o infectie urinara cu sange

| Parintele a răspuns (pentru Cristinapiu):

Ai rezolvat, frate?