| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani jumate...
Saritul corzii ajuta la cresterea in inaltime? Cam cat timp sa sar pe zi? Si cat pot sa cresc intr-o luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Loool, saritul corzii ajuta, la fiecare 100 sarituri cresti un cm...
Serios acum, saritul corzii nu este foarte bun, dimpotriva, el supune discul de crestere la efort si dimpotriva opreste cresterea.
Cel mai bine ar fi sa te culci pe un pat tare, sau chiar pe jos, intinzi o patura groasa sau pe covor si iti asterni sa dormi pe ea.
Cel mai bun pentru crestere si dezvoltare armonioasa este inotul.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Saritul corzii nu iti face rau dar nu te face sa cresti nici un mm. Cresterea in inaltime este genetica in general, adica se mosteneste. Daca ai tai sunt inalti, o sa fi si tu! Nu este chiar obligatoriu sa fie asa, dar in general asa se intampla!
http://secretulcresterii.info/

| s4a a răspuns:

Cresterea in inaltime este determinata genetic dar depinde si de glandele endocrine si de solicitarile la care este supus organismul.
Saritul corzii in mod sigur nu ajuta. Te poate ajuta baschetul si alte sporturi care presupun miscari ample.
De asemenea o dieta echilibrata (inclusiv carne) si bogata in fructe si legume poate stimula pozitiv glandele endocrine.
Nu se poate spune cat poti creste intr-o luna ci mai degraba cat poti creste pana la 18 ani. Poti "pacali" codul genetic chiar si cu 10cm.

| ATHOS a răspuns:

Te poate ajuta si saritul corzii. Te poate ajuta mult un sport ca baschet, volei,... Eu iti recomand sa stai de vorba cu un doctor fiindca el va sti sa-ti spuna cel mai bine care dintre variantele posibile este cea mai indicata pentru tine.
Eu iti doresc, draga Laura, sa cresti mare!

Răspuns utilizator avertizat
| mon@29 a răspuns:

Nu ajuta laprea nimic.
dimineata intindete bine in pat...mai stay pic si date jos din pat fara sa sari... fa asa cam vreo 2 3 saptamana.
ca saritu corzi nu prea ajuta la nimic

| UnZambetTeRog a răspuns:

Nu prea cred ca ajuta la cresterea in inaltime. Singurul sport pe care stiu ca ajuta este voleiul. Si poate baschetulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cat de sus sari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste Growth-Flex si o sa vezi rezultatele! Intra pe www.crestere-in-inaltime.ro

| madalline a răspuns:

Da ajuta. aritul in general ajuta.se spune ca baschetul e cal mai bun pentru crestere dar cand joci baschet tot ce faci este sa sari in sus si sa alergi si prostiile astea nu mai au rost parintii pot sa aiba si juma de metru depinde de tine de ce unii oameni foarte inalti au copii la 20 de ani la 1 metru nu tin cont de astfel de prostii tu fa sport pentru ca sportul ajuta mult am un coleg care avea cam 1.70 si a plecat la lps dupa 2 luni cand a venit era cu totul schimbat avea un corp diferit si era mult mai inal