| Mihaela23_2814 a întrebat:

Am 13 ani si am o problema: prin februarie mi-a venit prima oara ciclul( am facut tot ritualul), si trbuia sa-mi vina si in martie, dar a venit abia in iunie. A trecut de mult perioada in care trebuia sa vina si nu stiu ce sa fac. Aveti ceva sfaturi si pentru mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna mihaela happy
nu trebuie sa iti faci griji, la majoritatea fetelor ciclul nu este regulat in special in primele luni.
mie mi-a venit foarte bine in primele 6-7 luni,apoi ne-am mutat in alta casa, am intrat la liceu, si de atunci imi vine.la 2 sau chiar 3 luni...happy
CM este diferit la toate fetele.nu trebuie sa te ingrijorezi happy
ar trebui sa discuti si cu mama ta, sau o prietena mai experimentata.

7 răspunsuri:
| Kittynika a răspuns:

La inceput pana se regleaza o sa mai intarzie si nu o sa vina la fix, asta dureaza catyva ani.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

In primii doi ani de menstruatie, ciclul vine neregulat. Daca se mai intampla o data inseamna ca ai o problema.Fa o vizita la ginecolog, nu ai nimic de pierdut!

| loveandlove a răspuns:

Buna Mihaela! Da, am un sfat pentru tine: stai linistita, pentru ca atunci cand iti vine pentru prima oara nu iti vine atat de regulat.Si mie imi venea la inceput la 2-3 luni dar dupa aia o sa iti vina regulat.Deci nu te teme, totul este in regula!

| ORGiGii_1610 a răspuns:

Stai linistita. chiestile aste se intampla un pic la toti.
Eu De 2 ani patesc asta si am fost la doctori si a zis ca este tot in regula.
Asta este inceputul pana se regleaza

| petro4clau4bebeMIC a răspuns:

Buna mihaela incearca sa nu te ingrijorezi, pentru varsta ta e normal sa mai intarzie.organismul trebuie sa se obisnuiasca cu noile schimbari.si drept un sfat din partea mea:acum cand incepi sa te maturizezi si poate vei dori sa iti incepi viata sexuala ai grija sa te protejezi! te pup.ai grija de tine

| mittityka a răspuns:

La aceasta varsta nu vine regulat. dupa 2-3 ani se reguleaza. nu trebuie sa fii ingrijorata. eu am aproape 18 ani si sunt luni care nu imi vin.e ceva normal!

| Bursucu_1174 a răspuns:

Pai la inceput nu vine regulat.deci vine poate peste o luna, poate peste 2, 3. dar fii linistita, e normal