| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, 168 cm inaltime si 74 kg as vrea sa slabesc macar 10 kilograme. Va rog frumos, ajutati-ma pentru ca nu ma simt bine in pielea mea. Nu vreau sa iau pastile si nici sa tin regim foarte strict pentru varsta mea. AJUTOR!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Multe dintre dietele care promit mari minuni sunt periculoase. Cere trimitere de la medicul de casa pentru nutritionist, nu cadea prada reclamelor pentru slabit de pe internet.

| Empathizer a răspuns:

Nu ai foarte multe kilograme in plus. Te ajuta niste masuri simple. Renunta la zahar si alimente care contin zahar. Nu ma refer doar la dulciuri, ci si la mezeluri, conserve, bauturi racoritoare sau energizante: toate contin mult zahar, deci trebuie evitate. Mananca alimente proaspete, fructe, legume, peste, carne de pasare fara piele, supe de legume. Bea multa apa simpla (2 litri pe zi). Nu manca mai mult de 2 felii de paine la o masa (neagra sau graham), iar painea sa fie proaspata, nu din aia la pachet, care are zahar cat un cozonac. Nu manca paine impreuna cu cartofi sau cu orez: ori paine, ori orez, ori cartofi, nu asociate. Nu praji un aliment care poate fi mancat fiert sau crud.

| Georgi2011 a răspuns:

Pentru a slabi fara prea mari eforturi acum ca e vara si cald ia-ti o prietena si alergati cam 1 ora prin parc, sau numai tu singura cu niste muzica te va relaxa.mananca multe fructe si legume=salate orice fel, evita fast-food-ul si renunta cat de cat la paine seara si la prajeli. Sper ca te-am ajutat!

| StanciuElenaAlina2000 a răspuns:

Stiu cum te simti.Eu am 12 ani, 160cm inaltime si 68 kg.Nu ma simt bine cand oamenii rad de mine.Insa ei nu stiu cum ma simt.Ai incercat sa mergi la un endocrinolog? Eu da si mi-a dat regim. Regimul nu prea l-am tinut.Am slabit 5 kg in o luna asta vara dar cum a venit iarna am luat proportii. Sfatul meu e sa te duci la un doctor

| Hbl_Alle_1997 a răspuns:

Eu zic sa te apuci de sportthinking adica eu asa as face in locul tau.

| Beatrice2810 a răspuns:

Salut Misiii! stiu cum te simti am 12 ani si am inceput sa pun pe mine asa ca mi-a recomandat cineva sa tin regim dar era prea greu!sad asa ca eu iti recomand sa faci sport inscriete la un curs sau poti sa te plimbi prin oras cu cineva ca sa iti tina de urat! Succes!

| utuutu a răspuns:

Parera mea este sa incerci sa mergi cam 2-3 ori la sala, faci sport si sa nu manaci paine deloc cat timp mergi la sala si o sa vezi diferenta.
Daca te va ajuta funda!
Multa bafta. big grinwinking