| Laryssa_Lary_1998 a întrebat:

Am 14 ani și merg la sala, exercițiile pe care le fac la picioare îmi vor afecta creșterea? Sau ce alte exerciții îmi pot afecta creșterea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Doar cele cu greutati.

| RobertMoon a răspuns:

In general genuflexiunile cu bara sau exercitiile la helcometru care pun presiune pe zona spatelui si lombara afecteaza cresterea deoarece exercita presiune pe vertebrele coloanei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti vor cadea picioarele in timp laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este doar un mit, dar ai grija sa le faci corect nu cu o forma gresita sau cu greutati prea mari.
Iti recomand genuflexiuni goblet, fandari in spate/bulgaresti, genuflexiuni box, indreptari romanesti cu ganterele, hiperextensii, kick backs etc bafta.

| Rorry a răspuns:

Poti face bicicleta, alergare, aerobic, dar sa nu ridici greutati

| Badboi a răspuns:

Normal, sala se începe de la 18 ani, sau cel puțin 16
Normal ca ridicând greutăți de orice fel îți va afecta creșterea, nu ar trebui sa te duci la sala indiferent de situația ta fizica, ești prea mic.

| Laryssa_Lary_1998 explică (pentru Badboi):

Eu merg la sala pentru banda, bicicleta etc. adica chestii care știu sigur ca nu are cum sa ma afecteze. Și m-am gândit sa fac și alte exerciții, dar sa știu care dintre ele ma pot afecta. P.S. Sunt fată

| Badboi a răspuns (pentru Laryssa_Lary_1998):

Bai având in vedere ca ești fata happy
O sa mai crești câțiva ani, după te oprești (chiar daca statisticile spun ca vei creste până la 18, iubita mea are 18 si are 1, 45) așa ca ai putea sa te apuci de greutati (gantere mici, mingii cu greutate etc. ) dar sa nu te forțezi prea tare.
Cat despre banda si bicicleta, nu-ți face rău, dimpotrivă, îți ajuta corpul si inima, si fluidizează sângele.

| IONEL39 a răspuns:

Salut, presa si exercitiile cu greutati opresc cresterea, incearca sa te uiti pe yt, sa intrebi un antrenor de acolo, oricum mi se pare ca esti cam mica totusi