| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Am 15 ani si fac sala de vreo 5 luni. Am senzatia ca nu execut corect exercitiile si ca nu fac exercitii potrivite varstei mele, problema este ca un antrenor personal m-ar costa foarte mult.Ce as putea face? Sala imi poate afecta cresterea si dezvoltarea mea? Dau funda

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala iti afectaeza si iniba hormonii de crestere, de aceea este recomandata DUPA 20 de ani, cand cresterea este incheiata.

| Violleta2022 a răspuns:

Este mai important ca la anisorii tai sa faci un sport care ajuta in acelasi timp al dezvoltarea fizica armonioasa si sanataoasa, decat sa faci sala car inhiba hormonii decrestere.

Un sport practicat la scoala sau la un club sportiv pentru varsta ta, este GRATIS!

| Nustiubainene a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt de acord, insa nu am un program fix in care sa merg la acele ore, de asemenea dupa mai multe cautari in orasul meu costa practicarea acestor sporturi. Multumesc pentru opinie, dar voi asculta sfaturile medicului de familie in functie de nivelul meu de dezvoltare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nustiubainene):

Nu-i nimic, te apuci de alergat pe strada sau intr-un parc de langa casa, la orice ora din zi cand poti, ca tot mai bine este decat sa faci sala, care-i total interzisa la anisorii astia.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia de vezi aici sfatul mediului care spune ca NU ai voie sa faci sala la anisorii astia si de ce:

https://www.facebook.com/reel/1248955382712908

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te uiti pe net si vezi cum se executa corect, simplu. Sau rogi antrenorul de acolo sau un gagiu care se mai chinuie si el prin sala sa ti arate. Nu iti afecteaza nimic.

| vmorghulis a răspuns:

Este important să te asiguri că efectuezi exercițiile corect pentru a evita accidentările și pentru a maximiza beneficiile antrenamentelor. Dacă nu ai acces la un antrenor personal, poți încerca să găsești pe cineva mai experimentat în sală care să îți arate cum se execută corect exercițiile.

De asemenea, există o mulțime de tutoriale video online care îți pot oferi sfaturi despre tehnicile corecte de antrenament și exerciții adecvate pentru vârsta ta. Însă, trebuie să fii precaut, deoarece nu toate sursele online sunt de încredere, iar unele exerciții pot fi prea avansate sau nu adecvate pentru nivelul tău actual de fitness.

În ceea ce privește preocuparea ta cu privire la efectul antrenamentelor asupra creșterii și dezvoltării tale, nu există dovezi că antrenamentele regulate ar putea avea un efect negativ asupra creșterii și dezvoltării tale, cu excepția cazurilor în care sunt efectuate greșit sau sunt prea intense pentru nivelul tău actual de fitness.

În concluzie, ar trebui să încerci să găsești o modalitate de a te informa despre tehnicile corecte de antrenament și exercițiile adecvate pentru vârsta ta, fie prin interacțiunea cu alți membri ai sălii, fie prin surse online de încredere. De asemenea, asigură-te că progresezi în mod treptat și că nu exagerezi intensitatea antrenamentelor pentru nivelul tău actual de fitness.