| drivere a întrebat:

Am 14 ani si sunt foarte slab (48 kg la 1, 75 m), puteti sa-mi spuneti si mie cum sa ma mai ingras?, dar problema este ca eu vreau sa pun muschi pe mine si nu grasime. Ce exercitii trebuie sa fac si ce alimentatie trebuie sa am pentru a realiza asa ceva? Dau fundita celui mai bun raspuns! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Secretul luarii in greutate este simplu. In mare parte, grupele de mancaruri pe care le incluzi in meniu, in cadrul programului de castigare a masei musculare, sunt aceleasi pe care ai putea sa le servesti mereu, indiferent daca vrei sa slabesti, sa iei in greutate sau sa ti-o mentii, este nevoie sa consumi mai multe alimente. Chiar daca pare greu de crezut, aceasta este regula de aur intr-o dieta de ingrasare: sa mananci mai mult decat de obicei! Uneori prepararea mancarii si servirea acesteia pare un lucru bun, daca iti pregatesti singur mancarea iti cresti apetitul, ceea ce te va ajuta sa consumi mai mult. Un prim pas in dieta de ingrasat este alegerea alimentelor (sau suplimentelor) cu o densitate calorica mare. Procedand astfel vei putea consuma mai multe calorii in aceeasi cantitate de mancare.