| Debbiee a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa slabesc la burta si vreo o talie mai subtire. am 1, 68 si 61 de kg, vreau sfaturi, va rog! Am ambitie si stiu ca pot, ce trebuie sa mananc? imi puteti da site-uri cu cateva retete pentru slabit? si ce exercitii fizice trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| loredanaFS a răspuns:

Buna. uite un articol care te-ar putea ajuta: http://fetelestiu.ro/......lei-bilic/

| MxR a răspuns:

Buna. parerea mea este sa nu mai mananci dupa ora 7 si sa bei multa apa. Eu am slabit inttr-un an (kg fara sa fac nimic special. Bine asta e si daca te indragostesti slabesti. Dar eu in acea perioada am facut handbal.Te poti apuca de sport. uite daca stai la bloc/ casa i-ati un prieten(a) si alearga in jurul casei/blocului. repede cateva saptamani acest obicei.Stiu ca timpul e pretios, dar vine vacant de paste si ai putea incerca. Au aparut salatele, iti poti face salata in fiecare zi. Nu te sfatuiesc de sari peste micul dejun. este f pretios. Sper ca te-am ajutat. Dar nu exagera cu slabitul. o fata fara forme, degeaba este fata.(in ziua de astazi ) te pup si sper ca te-am ajutat

| TurboBoost a răspuns:

Numai sta in casa, fa miscare, nu manca dupa ora 18:00, renunta la sucuri, fara dulciuri, fara paine la masa, daca ai o masa pe zi ( 12:00 - 13:00 de preferat ) slabesti sigur, timp de vreo 2-3 luni

| adnden a răspuns:

Zici ca ai ambitie pai sa vedem chestia asta sfatu meu sincer ca sa-ti zic asa fara a sti cum manaci tu este in caz ca manaci normal de 3 ori pe zi este sa reduci putin din acea mancare adica ceva in gen manci de dimineata nu stiu sa zici 5 feli de margarina cu paine reduci la 4 sa zicem si in caz ca la pranz manaci sa zici felu 1-2 si desert incearca sa renunri ori la felu 2 ori desert, in caz ca mananci aceste 3 mese si intre ele mananci si dulciuri incearca sa reduci din dulce adica mananci putin iei acolo ca si cum decat ai gusta la fel in caz de seminte alune etc pe urma nu mananci cand te uiti la tv crede-ma multi oameni habar nu au cat mananca cand se uita la tv nu mananci dupa ora 19 si nici in timpul nopti iar apa cat tie necesar parerea mea incearca un ce-ai cu zahar inlocuiesti si apa si sucul in acelasi timp ....si incearca sa faci sport ori ai vointa sa faci acasa niste abdomene 50-100 sa zic ori daca nu incearca afara sa alergi putin si putin nu ma refer ceva gen stai la bloc si te duci la magazinul din fata blocului nu incearca mai mult uite eu sunt din Bucuresti si mai alerg prin parcuri cand am cu cine sau cand am chef tineret carol etc..este important de obicei sa ai si cu cine ca sa te simti bine dar sa nu te traga inapoi adica sa nu stai dupa el/ea ca a obosit dupa cativa metri si mai important dupa ce faci sport nu te duci sa manaci dupa ...sau daca te sti de fel mai lenesa incearca cu prieteni pur si simplu sa te plimbi vreo 6-7 km sau chiar mai mult sa vezi daca iti iei un traseu mai si vorbesti cu ei sa vezi nici nu iti dai seama cand faci traseu si sigur dai jos cat ai tu chef dar cum am zis sport si incearca sa reduci din mancare si dulciuri daca iei i-a cu mare atentie

| LovegirlBella a răspuns:

Poti incepe cu abdomene, sau mergi la sala daca iti permite timpul, acolo ti se va arata ce exercitii trebuie sa faci.Baftawinking