| 7775 a întrebat:

Am 14 ani. Transpir mult, obosesc repede. Și uneori când mi-e sete beau uneori și două pahare cu apă și tot mi-e sete. Am diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Simptomele sunt una, diagnosticul il pune doar medicul, nu userii de pe net!

mie cand imi este sete beau 1 litru odata, dar sunt mai mare de 14 ani, si depinde cum si in ce fel ai obosit, una este sa obosesti stand pe loc si alta sa alergi 10 minute la 30 grade C!

nu ne-ai zis ce inaltime si greutate ai! daca esti supraponderal sau obez oboseala si transpiratia sunt mai ales de acolo, in primul rand!
daca esti sedentar normal ca obosesti repede, nu inseamna neaparat ca ai diabet!

https://www.drmax.ro/......-tratament

| 7775 explică (pentru Simpatic):

73 kg, 1, 8 metri

| Simpatic a răspuns (pentru 7775):

Indice tau de masa coporala este normal, deci nu e de aici simptomatologia prezentata se pare
oricum daca nu faci sport, oricum nu vei avea niciun fel de rezistenta...

ramane sa mergi la medicul tau de familie sa iti dea niste sfaturi pe langa asta iti va da si sa faci analize, printre acre si glicemia la un laborator de analize! astfel vei afla daca ai diabet sau nu!

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal sa bei 2-3 pahare cu apa dupa ce transpiri, fiindca esti deshidratat si este chiar recomandat sa bei, cand faci sport.
Nu ai diabet doar pentru ca bei 2 pahare de apa, ca nu asa se diagnosticheaza diabetul si dupa cum vad tu nu esti nici gras la 73kg si 1.80m
Ideal este sa bei 2litri de apa pe zi, dar cand faci sport si transpiri, mai ales vara, poti bea cu usurinta 3 litri de apa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Afli foarte repede cu o analiză de baza de sânge

| Nirvanaaa a răspuns:

Mergi la medic. Diabetul nu se diagnostichează așa, trebuie sa ți se facă analize. Și nu se determină o singură data glicemia. Trebuie repetata analiza de mai multe ori dacă e crescută ca sa fii sigur de diagnosticul de diabet. Va trebui sa îți faci glicemia, hemoglobina glicozilata și alte analize pe care le considera medicul relevante.
Să nu mănânci înainte de recoltare și nici sa le te duci după amiaza. Dimineața e ideal. Ești și la vârsta pubertății, sunt schimbări hormonale deci ar fi ok sa vezi și un endocrinolog.
Multă sănătate!

| ioana748 a răspuns:

Nu neapărat. O analiza a glicemiei iti spune exact.
Vorbeste cu parintii sa faci niste analize.
Multa sanatate,

| LisaJulie a răspuns:

Când ti-ai făcut ultima data analizele?

| 7775 explică (pentru LisaJulie):

Nu mai țin minte

| LisaJulie a răspuns (pentru 7775):

Mergi atunci sa faci analize!

| Mda01 a răspuns:

Nu știu cât este de relevant, spre exemplu eu cand sunt în perioade cu stres intens beau și câte 5 litrii de apă pe zi, în condiții normale beau cam 2, 5- 3 litrii, unii oamenii fiind de părere că consum așa dintr- o reactie involuntară de a nu manca macare, dar eu nu stiu ce sa spun despre asta.
Din analizele pe care le-am făcut de-a lungul anilor nu am fost niciodată în pericol să îmi iasă că aș avea diabet. E drept că consumul excesiv de apa poate sa fie o manifestare a diabetului dar nu este ceva obligatoriu sau un factor decisiv, doar din analize poți obține rezultate relevante.