| gomen a întrebat:

Cum sa devin mai puternica sau cum sa rezist mai mult? O sticla cu apa daca o ridic deja obosesc. Si la școală, când avem sport ne pune sa alergem sau sa jucăm handball sau fotbal, si mie imi place sa fac activități de genul acesta, dar obosesc extrem de repede, si nu ma forțez, pur si simplu nu rezist. In fiecare zi beau cate 1 sau 2 pahare de lapte, si beau de foarte mult timp, si când eram mica beam la lapte întruna, dar se pare ca nu si-a făcut efectul. Si mai sunt si mica de statura, am 1, 45 sau așa ceva. Toți își bat joc de mine ca nu pot face nimic si ca sunt inutila..eu incerc sa nu-i bag in seama, dar ma enerveaza si după ma gândesc la ghinion..helllpppp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Sunt mai multe lucruri care pot ajuta. Dar eu iti spun unul care e atat simplu cat si eficient. Sa reduci (macar la 50%) timpul petrecut pe internet sau pe telefon. Si timpul ala sa-l folosesti pentru activitati de orice alt fel. Eu fac asta de catva timp, am redus la jumatate acest timp si ma simt mult mai bine, mai puternic happy.

| ALGator a răspuns:

Nu trebuie să exagerezi cu laptele, că nu remediu miraculos. Mănâncă variat.
Învăța să îți controlezi bmi-ul că sa știi că nu îți lipsesc kilograme.
Nu pierde nicio ocazie de mișcare (urcat scări, mers pe jos).
Vorbește cu profesorul de sport să îți recomande el un program de exerciții. Nu ai ce sa pierzi.
Dacă ți se pare că ai o oboseală permanenta fără motiv aparent, mergi si la un medic.
Succes, și la 1.45 poți fi o miniona super și fortoasa tare!
Utilă trebuie să îți fii ție, nu uriciosilor care rid de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, esti sigura ca nu ai vreo problema medicala care te face sa obosesti mai repede?

| kanechy a răspuns:

In primul rand tu e posibil sa fi anemica, anemicii de obicei sunt mai slabiti din lipsa de Fe si Ca, iar in ce priveste inaltimea, sunt mai multe variante, 1 esti scunda deoarece unul din parintii tai sau poate bunici sunt scunzi din neam si asa va continua, iar a 2 si cea mai des intanlita 2 este o dereglare a hormonilor de crestere, sper sa te fi ajutat.

| gomen explică (pentru kanechy):

Am luat la calciu, fier, magneziu si toate vitaminele si degeaba. Poate e de la hormoni? Am 13 ani si nici menstruația nu îmi vine pe data exacta..anul acesta cred ca mi-a venit de 4-5 ori. Si câteodată sta si puțin, dar uneori e si abundenta. Si când m-am nascut, mama mi-a povestit ca doctorita i-a zis ca atunci când îmi va veni menstruația nu voi mai avea probleme atât de multe cu sănătatea. Probabil după vreo câțiva ani mi se va deregla organismul.

| kanechy a răspuns (pentru gomen):

E posibil sa fie si pubertatea

| kanechy a răspuns:

Adica este si pubertatea care afecteaza

| ??????yN???? a răspuns:

Simti ceva dureri in zona abdominala, cand faci efort ma refer

| Pizzaislife a răspuns:

Fa in fiecare seara 1 flotare 5 abdomene si 8 jenoflexsiuni si usor usor va fi mai bine pe masura ce devi mai puternic mareste numarul

| nuestenimic a răspuns:

Poate sa fie alimentatia de vina incearca sa faci miscare mai des si nu da atentie celor care nu au ce vorbi si incearca sa ai mai multa vointa ca asa o sa mearga Succes

| nuestenimic a răspuns:

Poate ai alte probleme dar daca nu te doare nimic cred ca nu ai nicio problema dar cel mai bine te-as sfatui sa mergi la un medic