| Alexa920 a întrebat:

Am 15 ani si 41 de kg nu este deloc bine sunt slaba imi place asa cum arat doar ca picioare sunt slaba si se vede urat plus ca vreau sa ma mai ingras si nu pot deloc nici pofta de mancare nu am. eu 2 ani am facut karate si acum obosesc repede de cand numai fac si ma gandeam sa ma duc la stadion sa alerg ca sa fac muschi si mai pun si pe mine cica e adevarat? dati-mi si mie sfaturi va rog (scuzati categoria )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Mai fata, tu nu-ti dai seama cat de norocoasa esti. Sigur, acum ti se pare ca esti prea slaba si nu ai formele pe care probabil la au alte fete la 15 ani, dar ai un pic rabdare si o sa vezi tu ce bine o sa fie atunci cand ele o sa trebuiasca sa tina tot felul de cure ca sa slabeasca, in timp ce pe tine o sa te doara in pasarica si o sa poti manca tot ce vrei fara sa iti faci probleme ca ai putea sa faci coorul mare. Sport e bine sa faci, sa iti tonifiezi musculatura, dar nu te forta sa mananci mai mult decat iti cere organismul, pentru ca e pacat sa iti dai peste cap metabolismul asta care mai tarziu te va face fericita.

| Hakuouki a răspuns:

Fumezi? Mananca mancaruri cu proteine si bogate in grasimi, de asemenea poti face, cum ai spus si tu, sport in paralele. Dar cred ca ar fi mai bine sa incerci sa te accepti asa cum esti.

| Alexa920 explică (pentru Hakuouki):

De fumat nu fumez am incercat asa cand si cand dar nu m-a afectat. eu m-am acc ma ccept cum sunt dar chiar vreau sa ma ingras ca totusi.

| SimonaSimona01 a răspuns:

In primul rand fa un set de analize. Daca nu poti sa te ingrasi poate sa fie si din cauza genelor din partea mamei sau tatalui tau.

| love0910 a răspuns:

Depinde si de ce inaltime ai, dar oricum e cam putin...incearca sa consulti un medic, el stie cel mai bine ce este de facut.nu incerca sa mananci mai mult decat ai nevoie sau sa iei pastile dupa ureche fiindca vei agrava situatia...

| dadriana a răspuns:

Fa dimineata la blender banana lapte 2 oua crude si o lingura miere bea pe stomacul gol apoi mergi la sala si fa masa musculara mananca vitamina c multa carne si lapte