| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma ingras si vreau sa fac vitamine injectabil. Vreau sa fac b-uri, adica b1, b6 etc. Sunt eficiente? Ma refer pentru pofta de mancare. Toata viata mi-am dorit sa nu fiu exagerat de slaba., dar nu am deloc pofta de mancare. Dezavantajele sunt:ma imbolnavesc repede, ma simt rau, arat foarte rau, ca aspect fizic, obosesc cand invat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vitaminele din grupul B nu cresc pofta de manare, nu provoaca ingrasare si nici nu cresc imunitatea. El au alte roluri si, mai mult decat atat, daca sunt administrate abuziv, fara indicatia medicului, la persoane care nu au nevoiedau supradozari foarte grave, posibil mortale (in special B12). Mai sanatos este sa mananci multe fructe si legume, sa iei un preparat oral de tip Vitamax (il recomand) si, neparat, sa faci miscare.

mariana
| mariana a răspuns:

Din proprie initiativa nu poti sa te tratezi pentru ca nu este bine. Automedicatia, chiar si daca e vorba de vitamine, trebuie facuta cu masura.
Ne-ai comunicat in intrebarea ta ca, esti slaba si nu reusesti sa te ingrasi, dar ne-ai spus si ca nu ai imunitate pentru ca, te imbolnavesti usor si un lucru esential ca, obosesti repede. Nu este un lucru normal si pentru aceea iti recomand sa mergi la medicul de familie sa descrii ce simti si te va trimite sa-ti faci cateva analize care vor confirma daca suferi de ceva boala, care ar putea fi cauza starii tale de slabiciune. Daca analizele vor fi normale atunci, asa este felul tau, dar daca se va pune in valoare ca ai ceva afectiune, medicul de familie te va trimite la un specialist, care va face investigatii mai laborioase si care ar putea sa-ti fie de ajutor. Tanar sa fii si sa obosesti, nu este normal daca esti sanatos. Fie esti anemic, fie suferi de o hipertiroidie, de un deficit de mall absorbtie sau alta afectiune si neaparat trebuie sa te tratezi, pentru a disparea cauza si pe urma vor veni si efectele pozitive pe care le doresti daca te vei face sanatos.
Multa sanatate si curaj, trebuie sa stii ce ai si sa actionezi pentru a fi sanatos.

| carminaburana43 a răspuns:

Idem Mariana expert TPU dar o cura de injectii nu injectabile ci pe care le bei cu un ceai de vitamina C inca n-a stricat nimanui.Vitamina C sub orice forma fructe vegetale injectii sau comprimate fac sa creasca pofta de mincare.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca e vb doar de faptul ca nu ti plqce cum arati nu stiu daca e bine sa faci injectii asa dupa ureche. nu stiu cit de slab esti si cit de inalta si eu am un baiat care are 1 8.,, si e slab desi maninca dar asa e felul lui asa ca poate si tu esti la fel daca te simti rau atunci mergi la medic si urmeaza tratament recomandar nu face ceea ce nu stii ca trebuie

| danutzsan a răspuns:

Inainte de toate consulta un medic, plimbarile, multa miscare in natura, drumetiile fac pofta de mincare.

| Nemesis_9263 a răspuns:

Sa nu faci greseala asta. O prietena de-a mea a facut acelasi lucru si s-a ingrasat considerabil. Daca nu vrei sa ajungi, mai tarziu, in pragul obezitatii, eu iti recomand sa renunti.Cauta alta alternativa. Poate ceva mai natural.De exemplu, gutuile dau pofta de mancare...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stimata d-ra sau d-mna; Ma numesc Ramona din Cluj Napoca; Eu am avut 37 de kg; Am facut injectii timp de 10 zile, cu; B1-B6 si B12, si m-am ingrasat destul de binisor; Am acumulat intr-o luna 3 kg; Am facut 10 zile pe luna si restul pauza dupa care am reluat din nou 10 zile injectii si m-am ingrasat din nou 3 kg; Nu mai sunt obosita, nervoasa si mancam foarte bine; Crede-ma e cea mai buna solutie; Fa si tu si vei vedea. Succes!

| Chis_Anca_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

De cate ori pe zi se fac injectile

| Andreea_Brunetzika_1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, si eu fac aceast cura cu injectabile, cat le-am luat eram ok acum sunt in pauza din data de 8 le reiau.Acm cat am fost in pauza asta iar m-am simtit obosita si mua scazut pofta de mancare cum le iau, cum ma pun pe picioare inapoi! Mie imi filosesc foarte mult sunt ok!

| Maria_Bianca_1999_Eld6 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna! De unde ai luat acele injectii?

| PopescuJennifer a răspuns (pentru Maria_Bianca_1999_Eld6):

Pai de la farmacie... Poti sa faci o cura cu b1, b6, b12. Am facut si eu si m-am simtit mai bine dupa.