| scx a întrebat:

Am 15 ani si am inceput sa merg la sala cu niste prieteni (mai mari ca mine) si cativa fac kickbox si m-au luat si pe mine big grin. As vrea sa intreb,pentru a mi se defini muschii credeti ca trebuie sa iau proteine? un prieten mi-a sugerat creatina pentru ca sunt cam slabut. P.S. Am in jur de 1, 70+ si am 60kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu isi recomand sa manci sanatoas si natural,daca vrei sasi creasca muschi manca alimente dar naturale nu salam,parizer,pateu si alte otravuri manca carne de porc,peste,curcan,vita,grasimi bune de care corpul are nevoie,nu baga otrava in tine,fa sport cat mai mult cat mai intens o ora, doua pe zi nu uita de cardio apoi culturism
fructe, legume manca cat mai multe din ele lactate, oua tot cei natural nu manca cei produs de om gen zahar, prajituri otravuri

| Cosmin86 a răspuns:

Pune mana si CITESTE ca sa intelegi ce sunt :
http://www.doctor.info.ro/proteine.html

Intelege in primul rand ce alimente contin proteine in concentratie mare si abia apoi te gandesti la suplimente.

La fel faci si pentru creatina.

| bobbyjah a răspuns:

Copile stai cuminte lasa proteinele

| Cosmin86 a răspuns (pentru bobbyjah):

Era vorba de creatina, nu de proteine

sau esti alt COPIL MIC care comenteaza si el aiurea?

| bobbyjah a răspuns (pentru Cosmin86):

De creatina zic doar de asta era vorba, daca vrea sa faca muschi sa o faca natural nu sa se indoape cu nu stiu ce chestii facute in eprubeta de laborator
da sa faca ce vrea din partea mea, e viata lui :o

| Cosmin86 a răspuns (pentru bobbyjah):

Serios? suplimente = NATURAL, in caz ca nu stiai

Tu nici macar nu stii diferenta dintre creatina si proteine si comentezi?

apuca-te de sah

| IzZyY a răspuns:

Creatina daca incepi sa o iei, trebuie sa te tii de ea, deoarece o sa te umflii cu apa si cand nu o sa mai iei o sa dezumflii. Proteinele sunt cele mai bune si anume prafurile. dar sa iei ceva bun 100 lei + ca sa fie ceva de care sa fi multumit! Succes la crescut big grin

| scx explică (pentru IzZyY):

Varamiu ia un fel de prafuri care le bea dupa antrenament cu gust de cacao...MI-a zis ca un sac e 12 milioane deala mare dar iei is mai multi si le-a picat in jur de cateva mil de unu..sa iau si eu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru IzZyY):

Serios? cand nu mai iei creatina te desumfli?

TOTI culturistii NU iau creatina in perioada de definire ( inainte de concurs ), nu ar fi STUPID sa se dezumfle FIX INAINTE DE CONCURS?

alt copil mic...

| IzZyY a răspuns (pentru scx):

Aici depinde si de cati bani dispui tu laughing da, amf acut sala si aveam proteine " cu gust de vainlie" cele cu cacao sun de la aceeasi firma. Deci daca ai cu cine sa te combini la un sac, fa'o. Daca vrei poti da si funda laughing

| IzZyY a răspuns:

Problema ta care este?

| Cosmin86 a răspuns (pentru IzZyY):

Ca ma enerveaza cand vad copii mici si firavi ca folosesc cuvantul "funda" ca o femeie

habar n-ai cat te SCADE asta in ochii celorlalti

eu nu l-am folosit niciodata si am aproape 1000 de raspunsuri castigatoare, pentru ca atunci cand folosesti "funda" pierzi ORICE urma de respect din partea oamenilor ca lumea

Desigur, pentru copiii mici si pampalai nu conteaza

| SkyFire a răspuns:

Si eu fac sala... Dar fac de forta nu bataie Ju-Jitsu sau altele... Crede-ma nu lua proteine. Cauta pe google sau intreaba aici de alimente bogate in proteine (NATURALE). Proteinele doar ingrasa, modifica structura hormonala si mai rau, poti ramane impotent. Da stiu ca sunt si oameni care nu patesc la exterior nimic dar isi fac organele praf. Am prieteni care consuma chestii din astea de mai bine de 1 an. Eu am facut sala 1 an fara proteine iar diferenta nu este mare.
Nu uita ca aceste proteine au creatina, aceasta creatina iti creste masa musculara, dar dupa ce te vei lasa de sala te vei dezumfla exact ca un balon si vei vedea ca nu ai realizat nimic doar ai aruncat o galeata de bani pe nimic!

| Cosmin86 a răspuns (pentru SkyFire):

"Proteinele doar ingrasa, modifica structura hormonala si mai rau, poti ramane impotent", creierul tau a ramas IMPOTENT de la cata prostie ai in tine.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume

TU MANANCI => iei proteine ZILNIC => esti impotent ( aplicand logica ta de 2 bani ).

Si suplimentele la care te referi ( ca la alea te referi, dar esti prea INAPT sa spui ) sunt mancare concentrata, CE TREABA au cu testosteronul?

| SkyFire a răspuns (pentru Cosmin86):

Copil copac... Citeste mai bine! Ma refeream la prafuri chiorule. + in unele proteine se adauga si testosteron.