| SweetGIRL17 a întrebat:

Am 15 ani si mi-am inceput viata sexuala si as vrea sa iau anticonceptionale, dar nu stiu exact care sunt cele mai bune pentru mine sad daca stiti ceva va rog sa raspundeti la intrebarea mea happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
deja ti-ai nenorocit viata si frumoasa copilarie, vrei sa iti distrugi si sanatatea cea care ti-a mai ramas? cum nu ti-a fost rusine sa iti incepi viata sexuala asa de mica, invanta sa ceri sfatul celor de specialitate, nu lua medicamente dupa ureche ca ai sa regreti o viata..fiecare organism difera, asa si pastilutele, daca face bine la unu, tie ar putea sa iti faca rau..asa ca, fuguta la ginecolog/medic de familie si va sti unde sa te indrume
O zi bunahappy

greece12
| greece12 a răspuns:

Numai medicul ginecolog iti poate spune care sunt anticonceptionalele care ti se potrivesc tie.
Cu alte cuvinte,trebuie sa mergi la medic,sa faci un set de analize si in urma rezultatelor,ti se vor prescrie anticonceptionalele care ti se potrivesc tie,personal.
Nu-ti imagina ca daca se potrivesc prietenei,verisoarei sau vecinei tale,le poti lua si tu,desi sunt mici,roz si par inofensive, nu sunt bombonele, au rezultate nefaste asupra sanatatii si organismului tau.
Oricum, la medicul ginecolog va trebui sa mergi, e singurul gest intelept pe care il mai poti face acum.
Si singurul mod in care poti avea grija de tine.

| Amelya02 a răspuns:

Nu lua asa ceva. Anticonceptionalele sunt niste medicamente care nu iti fac bine, doar femeile mature le iau.
Folositi prezervative!

| FemeiaPisică a răspuns:

În primul rând eşti o toantă pentru că ai curvit, iar în al doilea rând acele pastile se folosesc după ce ai consultat un medic. Dacă iei pastile la alegere şi nu recomandate de medic, rişti să ai probleme cu sănătatea şi probleme de fertilitate. Maică-te ştie ce faci?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi i ale ca pe cartofi, care i ti plac, dar să fie mari, du-te tu la doctor ce stai să i ei după ureche

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

AC "cele mai bune pentru tine" sunt cele PRESCRISE de medicul ginecolog!

Îţi iei MĂMICA de mână şi vă duceţi la ginecolog happy
Oricum, ai nevoie de Reţetă pentru AC...

Este NECESAR un consult INIŢIAL la medicul ginecolog, care îţi va face "istoricul" afecţiunilor şi un control general al stării de sănătate ( ar fi indicat : un test de secreţie vaginală/"lamela", o ecografie vaginală/ovariană, analize de sânge şi urină, etc. ), şi în funcţie de acestea îţi va prescrie un ANUMIT tip de tablete ( deoarece sunt foarte MULTE tipuri, şi ele trebuie individualizate în raport cu persoana care le ia )!

Dacă medicul la care mergi îţi face un control superficial ( 4-5 întrebări şi îţi verifică doar tensiunea arterială ), atunci să mergi la ALT medic mai SERIOS/conştiincios!

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Anticonceptionalele se iau numai dupa ce ai consultat un medic, numai el iti poate spune care sunt recomandate pentru tine.

| Fatamuntilor a răspuns:

Orice medicament de acest fel TREBUIE luat pe baza unei consultatii de specialitate!
Odata ce ti-ai inceput viata sexuala, vizitile la medicul ginecog sunt NECESARE si OBLIGATORII.
Noi nu iti putem recomanda anticonceptionale!

| Alcyon a răspuns:

Anticonceptionalele trebuie prescrise de medicul ginecolog, dupa ce ti-ai facut setul de analize. Daca le iei aiurea, poti sa te imbolnavesti grav. Eu nu-ti recomand asa ceva, fiindca multe femei au probleme de sanatate de la ele (pot sa-ti afecteze ficatul, sa-ti mareasca tensiunea, iti descresc libidoul, prin urmare iti dispare cheful de sex, iti dau stari de deprimare si nu in ultimul rand risti sa te trezesti cu fibroame). Ar fi de preferat sa folosesti prezervativul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa iei? nu iubesti? sa inteleg ca voi doar va f.ti nu faceti dragoste? si la ce va mai chinuiti? asa va iubiti voi? santeti de plans,oamenii fericiti fac dragoste,si copii sant rodul acesteia.cei nefericiti,fac sex se indoapa cu buline, se ingrasa, se inbolnavesc de cancere ovariene si de infertilitate apoi se bocesc; de ce eu? ce am gresit? bineinteles ca unele ajung cracanate pe masa de chiuretaj, si sufera fizic si mai ales psihic, fiindca boul sta acasa si nu are nici o treaba.asta e dragostea voastra? imi pare rau s-o spun dar imi vine sa fac pipi.pot sa merg la baie?

| vedetamuziciiana a răspuns:

Da. B23.

| Mihaela_Adriana_1973 a răspuns:

Scumpa mea, daca ar fi dupa mine anticonceptionalele nu sant bune, dar daca vrei sa le administrezi ai face bine sa mergi la medic fiindca el este in masura sa ti prescrie aceste anticonceptionale...te pup