| spaimaspaima a întrebat:

Am 16 ani, nu fumez, nu beau fac doar sport. acu o saptamana m`a loat niste dureri de piept mai exact legiunea sternala, am zis sa nu astept si sa merg la dr. de familie. El mi-a zis ca este nevralgie intercostala in gandu meu am zis ca nu-i asa grav. Am loat tratament si inca mai ma doare putin, acuma mi-a scris medicu niste pastile care se numesc Arnica si antiinflamator din durerea a mai disparut dar mai simt niste junghiuri mici cand ma misc, intrebarea mea e in felu urmator : Daca mai pot sa fac sport ca inainte dupa ce imi trece durerea de tot sau trebuie sa o iau mai incet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O nevralgie nu e grava, dar te va sacai vreo 3 saptamani. Dupa aceea vei putea face sport ca si cum nimic nu s-a intamplat.

| spaimaspaima explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns!

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In principiu, vei putea face miscare la fel ca inainte, dar efortul sa fie progresiv reluat dupa aceasta pauza facuta. http://www.i-medic.ro/......antiepilep

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Pe perioada asta cât te doare e recoamndat să o iei mai uşor.

| spaimaspaima explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri eram putin speriat ca nu o sa mai pot face miscare dupa ce imi trece.