| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si am scolioza cervicala dextro-convexa... ce as putea face sa remediez cat de cat aceasta scolioza pentru ca se vede destul de tare...si ce riscuri sunt ca sa evolueze in rau sau in bine aceasta scolioza...la ce sa ma astept...cum afecteaza pe parcurs? stie cineva sa-mi dea mai multe detalii? va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic fizioterapeut care sa-ti recomande exercitii de intarire a musculaturii paravertebrale. Acestea te vor ajuta sa-ti mai indrepti coloana. daca o neglijezi, boala va evolua. Daca iti faci exercitiile, vei reusi sa o tii pe loc si chiar sa o ameliorezi.

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Corectia se poate face prin multa fizioterapie, daca nu respecti exercitiile indicate risti ca boala sa se agraveze.Bafta.

| Ronin a răspuns:

Hmmmm...
Cam devreme cu astfel de probleme!
Sport! Asta trebuie sa faci!

| elinea a răspuns:

Masaj medical, si exercitii speciale date de un medic specializat in gimnastica medicala.succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am tot aceeasi problema si ma ajutat foarte mult inotu, eu zic sa incerci si tu.De vreo 3 luni am renuntat si eu la inot si am trecut la vechiile dureri sa le zic asa dar in schimb fac zilnic exercitii pe spate... sper ca am fost de folos big grin

| aldegor a răspuns:

Si eu sufat de aceeasi chestie, si am 20 de ani cat ai tu acum cred, eu am si ameteli sad daca ai aflat cum sa traiesti o viata normala cu chestia asta raspunde-mi si mie te rog

| terapeut a răspuns:

Viziteaza site-ul www.terapeutic.ro
Scolioza poate fi tratata! Citeste atenta detaliile de pe site si observa ca prima sedinta de terapie bowen este gratuita, ar fi pacat sa ratezi o sansa, cu atat mai mult cu cat ai doar 16 ani si, cu cat pacientul este mai tanar, cu atat lucrurile se rezolva mai usor. Ultima mea pacienta cu scolioza are 32 de ani - o sa-ti arat fotografiile cu ea inainte si dupa tratament.