| Radandam a întrebat:

La Examinarea CT a coloanei lombare evidentiaza (in context posttraumatic recent):
-Rectitudine de profil la nivel lombar si discretă scolioză dextro-convexa
-Aliniament normal la nivelul corpurilor vertebrale lombare
-Fără traiecte de fractură la nivelul corpurilor vertebrale lombare sau la nivelul apoi
-Fără imagini de hernii de disc constituite
Concluzii:
-Modificări de statică vertebrală
-Fără traiecte de fractură la nivelul segmentelor osoase.
Astept pareri daca aveti idee despre ce este vorba.Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JulyDreams a răspuns:

Discreta scolioza lombara = modificari de statica vertebrala. In rest n-ai nimic pe film, din ce ai scris.
Daca ai avut traumatism recent e normal sa ramai cu durere o vreme. Probabil va trebui sa faci recuperare medicala, la indicatia doctorului si kinetoterapeutului. Scolioza discreta se poate ameliora.

| Tian44 a răspuns:

Te-ai lovit in zona aceea deci? Pai nu e mare lucru sa ai grija la pozitie si mai ales pozitia din somn, ti-ar fi recomandat fizio-kinetoterapie, dar e boala asta... probabil ai primit medicamente anti-inflamatoare si o sa fie bine.