| ♥•♫raluks♫•♥ a întrebat:

Am 16 ani si am un chist pe ovarul stang de 8cm jumate...credeti ca e nevoie neaparata de o operatie? am citit ca sunt si tratamente naturiste care au efect.cine ma poate sfatui si pe mine va rog.inca n'am fost la ginecolog pentru ca abia am aflat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e nevoie neaparata de operatie. Dar nici de tratamente naturiste. Va trebui sa iei tratament hormonal (anticonceptionale bogate in estrogeni) timp de minim 6 luni, cu reevaluare ecografica ulterior. In timpul tratamentului, va trebui sa te vada si un medic specialist in boli de nutritie si metabolism, dintr-un centru universitar mare care sa te investigheze sa vada daca nu ai rezistenta crescuta la insulina in periferie (una din cauzele tratabile ale chisturilor ovariene).

| lolly_3072 a răspuns:

Hello,
cred ca nu noi te putem sfatui ce sa faci aici, ci un odcotr specializat care iti va spune daca trebuie sa faci sau nu operatie,
pup, lolybig hug
ai grija ce facibig grin

| HellYeahChristine a răspuns:

Cred ca numai un medic iti poate spune exact ce tratament sa iei.Nu te juca cu chestiile astea un chist netratat se poate transforma in tumora.

| Irinna a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un doctor si ce iti va spune el este cel mai bine de facut.Nu-ti fie teama de operatie pentru ca sigur vei fi sub anestezie.
Bafta s sper sa te faci bine.

| Aishaa a răspuns:

Buna,o colega apropiata a avut chist ovarian si inca cumva, nu am retinut denumirea.Nu a vrut sa fie operata deoarece asta ar fi insemnand sa o dezvirgineze chirurgical iar parintii ei nu au fost de accord.Acum ia anticonceptionalre care o ajuta.

| Ally_1296 a răspuns:

Ceau!`happy

Si eu am avut aceas` problema.

La 14`ani cand m-am operat la apendice`; m-a operat si la ovare am avut 2` chisturi`. Acum ma simt bine am ` 17 ani.