| Bydgoszcz a întrebat:

Am 17 ani si in urma analizelor de sange mi-a iesit tgo si tgp cu mult marit, cam 35-40 peste limita normala, precizez ca analizele le fac din 3 in 3 luni de 4 ani si au iesit bune, merg la endocrinolog tot de 4 ani si mi-a reiesit o problema la tiroida ( tiroida autoimuna ). Precizez ca in ultima luna am consumat 30 g de glucoza pe zi, 5 g creatina si o cupa de zer proteic zilnic, inainte nu consumam. Poate sa fie asta o cauza? De precizat ca nu beau, nu fumez, nu m-am intepat in nimic si nu ma droghez. Fac sala, de o luna, daca poate fi si asta o cauza. Maine merg la doctor dar vreau sa stiu pentru linistea mea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Chestiile alea se refera in general la chestii care tin de ficat.

Du-te la medicul de familie, el/ea iti va putea interpreta rezultatele pe baza istoricului tau medical.

| EMKing a răspuns:

TGP si TGO fac referire la ficat, avand in vedere ca ai spus ca consumi cate 5g de creatina pe zi, eu zic ca aceasta ar avea efect asupra ficatului tau. La fel mi-au iesit si mie si am fost intrebat daca fac sala sau folosesc substante pentru cresterea masei musculare. Ei bine acum poate sa difere de la persoana la persoana, mie mi-au iesit deoarece in acea perioada am luat antibiotic pentru o viroza, la tine s-ar putea sa fie din cauza creatinei, dar cel mai bine ca sa fii sigur, e sa mergi la doctorul de familie ca sa ti le poata citi.