| Alinamia a întrebat:

Am 18 ani si am o mare dilema mie mi, a venit ciclul la 15 ani dar, pana acum nu mi, a venit deloc regulat asta insemnand 1 luna da 3-4 nu, mi.am inceput viata sexuala de curand dar mi.e frica de riscurile care sunt dupa, cu toate ca m.am protejat... crede.ti ca se poate intampla ceva rau?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Multi inainte!
Daca te-ai protejat,nu ai de ce sa-ti faci griji!
Daca suspectezi ceva, fa-ti un test de sarcina cat mai repede, posibil s-a rupt prezervativul.
Poti bea ceai de cretisoara, iti stimuleaza menstra, incearca!
Te pup!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări/întârzieri, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Oricum, la vârsta ta, NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Având în vedere problemele ( din trecut ) cu CM, este NECESAR un control ginecologic AMĂNUNŢIT pentru a se determina cauza acelor întârzieri foarte MARI ( lipsa menstrei timp de 3-4 luni ), precum şi un control endocrinologic.

Eu suspectez un chist ovarian sau ovare polichistice!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Alinamia explică (pentru bursuc001):

Woow...multumesc! dar daca era sa am unchist ceva nu era normal ca la inceput cand mi.a venit prima data sa imi vina normal...mie de cand mi.a venit pentru prima data mi.a venit asa nu mi s.a dereglat dupa!

| bursuc001 a răspuns (pentru Alinamia):

Prima menstruaţie/menarha vine, în general, între 11-15 anişori : deci, ţie ţi-a venit cam târziu la 15 anişori!

Chiar dacă în primul an de CM sunt acceptabile acele întârzieri/lipsa menstrei timp de 3-4 luni, în 3 ani ar fi TREBUIT să se regleze cât de cât şi să ai menstră aproape lunar!

E posibil să ai chist ovarian/ovar polichistic ÎNCĂ de la început...
Bănuiesc că NU ai fost la ginecolog pentru aceste dereglări şi NU ai făcut o ecografie ovariană sau vaginală.

"Simptome precoce :
Simptomele precoce ale sindromului ovarului polichistic includ:
- mai putin de 5 cicluri menstruale intr-un an, mai mult de 35 de zile intre cicluri sau absenta menstruatiei." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Vezi şi alte detalii la linkul anterior, precum şi la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......trual_1094

Ar fi INDICAT să faci o ecografie ovariană ( sau vaginală ) şi se va vedea dacă este vorba de chist/ovar polichistic!

Multă sănătate.