| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am 14 ani si mi.am inceput viata sexuala in ianuarie.Am ciclu regulat insa luna asta nu mi-a venit..trebuia sa-mi vina pe 25 si nici acum nu mi-a venit.Ne am protejat prin metoda coitus si sunt sigura ca nu a ejaculat in mine.Am dureri in zona abdominala ca atunci cand sunt pe menstra..insa nimic.Un sfat?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde in ce moment al ciclului menstrual a/au fost intretinut/e contactele sexuale, fiindca o sarcina se poate forma doar in cazul in care sperma ajunge in vagin in timpul celor 4-6 zile ale PERIOADEI FERTILE. Este posibil ca durerile care ti-au aparut in zona abdomenului inferior, sa reprezinte una dintre simptomele premenstruale care preced si prevestesc inceperea menstruatiei in urmatoarele zile. Chiar si in cazul ciclului menstrual regulat, uneori pot sa apara intarzieri de 2-4 zile care se pot datora unor dereglari hormonale de moment. Ceea ce poti face intr-o astfel de situatie este aceea de a astepta sa treaca inca 4 zile si daca pana in acel moment nu se va porni menstruatia sa efectuezi un test de sarcina al carui rezultat va fi valabil si corect. Multa sanatate!

| Maragiorgia a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mie trebuia sa imi vina pe 25. iar contactul sexual a fost pe 22

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maragiorgia):

In ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual indiferent de tipul sau lungimea acestuia, formarea unei sarcini este IMPOSIBILA chiar si in cazul in care sperma a fost ejaculata in mod intentionat in vagin. Bineinteles cu conditia ca data de incepere a urmatoarei menstruatii sa fie exacta, precisa.

| mihai69 a răspuns:

Testul de sarcină e (deocamdată) inutil.
Și nici nu prea ai ce face, decât să mai aștepți câteva zile. După care, dacă tot nu apare ciclul, mergi la un ginecolog.
PS nu există „metoda coitus" (poate „coitus interuptus" care e cu totul altceva).
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_birth_control_methods
Oricum, oprirea actului sexual și ejacularea în afara corpului femeii NU este absolut deloc o metodă sigură de prevenire a sarcinilor nedorite.
Combinați-o măcar cu un spray spermicid!

| Emilian65 a răspuns:

Metoda coitus, de care vorbesti, nu este o metoda sigura de protectie. Ca atare este posibil sa fi ramas gravida.

| BlackRose03 a răspuns:

La aia 14 anisori sa-ti incepi viata sexuala? Tu esti doar un copil si iti sta capul dupa pl...Mi-e scarba de cele ca tine.

| Maragiorgia a răspuns (pentru BlackRose03):

Uite..sunt multe chestii la mijloc.Nu judeca!

| BlackRose03 a răspuns (pentru Maragiorgia):

Nu vreau sa judec, dar nu inteleg ce ar impinge un copil sa faca asa ceva, in acest caz nu exista scuze, motivul e mai putin important.Nu vreau sa stiu.
Daca n-a ejculat in tine nu poti ramane insarcinata. Daca ati facut-o neprotejati sansele sa fi insarcinata sunt de 20%.In timpul actului sexual penisul elibereaza un lichid care il lubrefiaza si contine spermatozoizi, dar nu ar trebui sa-ti faci griji in aceasta privinta.Asteapta cateva zile si fa-ti un test de sarcina.
E prea devreme sa iti poti da seama daca esti, si daca ai fi, simptomele n-ar fi inca vizibile si testul de sarcina nu si-ar avea rostul.

Răspuns utilizator avertizat
| Padure_Petronela_Roxana_1995 a răspuns:

Mai asteapta cateva zile, pana intr-o saptamana si daca si atunci nu vine atunci fa un test de sarcina, mi-se mai intampla si mie si in a 5a zi imi vine