| Bunghez_Andrei_2000 a întrebat:

Am 18 ani sunt baiat si de cam o săptămână au inceput sa-mi apără mai multe cosuri pe fata si corp, aveam si inainte dar unul, două, acum pe frunte am vreo 5, pe fiecare obraz vreo 2-3 si pe spate mi-au aparut si inainte nu aveam, fac mult sport, nu stiu daca are vreo relevanță dar am zis sa precizez.happy Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa igienei fetei, este cauza.
Spalarae fetei cu apa calda sai sapun este necesara la tine, 2-3 ori pe zi. Dimineata la trezire, seara kla culcare si automat imediat cum te introci acasa, duap ce ai facut sport, cand fata este plina de transpiratie, praf si impuritati, care se depun in porii tenului, formand punctele negre care ulterior sufoca porul si asa apare acneea(cosul).
da, are relevanta enorma, practicarea sportului, fiind strans legata de transpiratia masiva a fetei din cauza efortului fizic, amestecat cu praful din aer si cu impuritatile din aer.
Daca ai grija sa faci dus, imediat dupa ce faci sport si-ti speli foarte bine si atent fata, cu apa calda sis apun, atunci vei avea o fata frumoasa si curata.

| Bunghez_Andrei_2000 explică (pentru Violleta2022):

Foarte corect, dar eu fac sport de mult si transpir, de ce tocmai acum apar si fac dus imediat dupa ce vin de orice activitate :/, trebuie sa fie alta cauză, mersi oricum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bunghez_Andrei_2000):

Chimia corpului tau s-a schimbat, datorita varstei si pubertatii, ca atare, acum esti mult mai predispus la acnee, decat inainte.
Sa nu uitam si tentatia de a manca fast food, care-i ingerenl bajata pe carne prajita cu paine si salate uneori, modifica teribil si predispusne aparitia aceneei, corpul devenind mult mai acid, dupa ce schimbam stilul de a manaca si bea sucuri (cola, energy drinks samd), pe care, cat ai fost mic nu le-ai consumat deloc, sau atat de mult.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cauza ta, dar si eu am perioade in care am mai multe cosuri ca de obicei. La mine are legatura cu o problema de sanatate. Eu folosesc gel de aloe vera sau crema de galbenele si imi trec. Poate si alimentatia sa fie de vina sau o activitate hormonala neobisnuita.