| Alex04David a întrebat:

Am 19 azi si sunt fost fumator, ieri am facut o radiografie din pura curiozitate la plamani si mi-a iesut normala, acum sunt stresat ca am avut ca e foarte toxica radiografia.
Azi am fumat 3 tigari, credeti ca, cu radiatiile de ieri si fumatul de azi imi pot cauza cancer.
Va rog frumos sa imi raspundeti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihai8767 a răspuns:

Ar trebui sa faci 3000 radiografii intr-o zi ca sa dezvolti cancer. Eu am facut in ultima luna 2 ct si vreo 30 de radiografii, ce e drept ca ct pe care l-am facut are o doza foarte mica de radiatii in comparatie cu cele normale. Stai linistit, nu patesti nimic dar daca continui sa mai fumezi, posibil in timp sa dezvolti. Deci, cel mai bine e sa renunti la acest viciu; fumator, am renutat de 2 ani, cand am zis stop gata, acolo m-am optit. Nu e greu, trebuie vointa.

1 răspuns:
| TheStrategist a răspuns:

Nu o să pățești nimic de la radiografie, dar ar trebui să încerci să te lași de fumat chiar dacă o să ți se pară greu la început.