| Ceawdear a întrebat:

Hei TPU, deci acum o săptămana mi-am scos amigdalele. Si sunt fumător, ieri am fumat 4 țigări si astăzi una. Sunt curios daca dupa o săptămana dupa ce m-am operat, pot păți ceva sau daca nu are nimic. Nu vreau răspunsuri cu "fumatul nu este bun" etc. Vreau doar sa stiu daca ma afectează, va mulțumesc. DAU FUNDA ❗️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cyclades a răspuns:

Da. Te afecteaza mai mult decat de obicei pentru ca amigdalele aveau printre altele rolul de a a mai filtra impuritatile(toxinele din fum). Acum se duce tot in plamani.

| Ceawdear explică:

Pai si. Dupa ce ma tratez, pot fuma? Adică si mama are amigdalele scoase si se duce lunar sa își faca radiografie la plămâni, si se pare ca nu are nimic.