| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut analize. Medicul mi-a zis ca e totul in regula doar ca mai multe am celule rosii/hemoglobina si ca sa remediez asta trebuie sa donez sange. Daca donez sange acestea vor fi la fel de multe peste un timp? Gen peste valoarea normala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cantitatea de hemoglobină pe unitatea de volum de sânge rămâne constantă dar:

Donând sânge ai avantajele:

• Are loc o crestere a duratei de viata a persoanelor care doneaza sange.

• Persoanele care doneaza sange regulat prezinta un risc mai scazut de infarct si accident vascular cerebral.

• Donarea de sange creste imunitatea si rezistenta la traumatisme.

• Donarea este recomandata persoanelor hipertensive, care nu urmeaza un tratament pentru aceasta afectiune.

• Dupa fiecare donare, sangele din corp se „reimprospateaza", in felul acesta capacitatea organismului de a lupta impotriva infectiilor fiind mult mai mare.

• Persoanele care doneaza sange de doua ori pe an prezinta o rata mai mica de cancer si o rata de mortalitate mai mica decat cele care nu doneaza sange, insa trebuie sa aiba loc donari regulate, nu ocazionale.

• Donatorii de sange pierd aproximativ 650 de calorii la fiecare jumatate de litru donata.

| minrest a răspuns:

Probabil va mai trebui sa donezi, dar nu la intervale prea mici. Bunicul meu matern a avut o conditie care avea solutia asta. Ce e rau in asta, ca donezi altora sange? Ce as dona si eu, daca as avea voie! Iti da jumatate din abonamentul RATB, bani de cateva fripturi si iti motiveaza o zi.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Posibil sa fie dar peste foarte mult timp. Donarea te va ajuta stie medicul ce spune.

| kar1GaNNN a răspuns:

Dacă donezi sânge e foarte bine pentru corpul tau si ar trebui să nu se mai înmulțească celulele roșii. Trebuie să rămână la valoare normală dupa donație.

| Raducons a răspuns:

Cu ce te deranjeaza daca sunt mai multe celule rosii, esti mai rosu, sau vrei sa devii palid si anemic, mai bine nu dona sange.
Medicul ce sa zica si el, au nevoie mare de sange.

| TheNightWolf a răspuns:

Manca peste si iti face bine