| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 masele de scos, dupa ce o scoate pe prima în ce interval de timp se poate sta sa o scot și pe cealaltă?
2. Daca am măsele de minte pot să îmi pun aparat dentar sau trebuie extrase și acelea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Inainte de a pune aparat dentar sau de scos masele de minte, ti se va cere sa faci o radiografie. In functie de ce se vede acolo, ortodontul te va indruma cu ce anume trebuie scos. Mie mi-au dat maselele cand mai aveam putin de purtat aparatul, asa ca am asteptat sa fie dintii drepti si apoi am scos. Stiu persoane care au scos 2 masele intr-o zi. Se poate oricum, important este sa te simti tu bine, sa fii relaxat si sa nu-ti fie frica, timp este destul.

| Mihozx a răspuns (pentru WhiteLife):

Nu am de ce să îmi fie frică, vreau doar sa imi pun aparatul dentar cât mai repede

| WhiteLife a răspuns (pentru Mihozx):

Multumesc pentru funda. Cand vei merge la control la ortodont iti va spunr cat este de urgent scosul maselelor si in cat timp il vei putea pune.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Se pot scoate în aceeași zi amândouă, dacă permite situația. Dacă molarii de minte sunt sănătoși și poziționați favorabil, nu se scot la montarea aparatului ortodontic.