| airaad a întrebat:

Am 20 de ani, iar la varsta de 19 ani am fost la ginecolog si mi s-a spus ca am ovare micropolichistice. Aveam ciclu neregulat(s-a intamplat si am ciclu de 2 ori pe an) si eram si virgina. Dupa ce mi-am inceput viata sexuala (la 20 de ani) ciclul mi s-a reglat, doar ca am inceput sa am sangerari mici dupa unele contacte sexuale. Exista vreo legatura intre cele 2? Nu vreau sa imi spuneti sa merg la ginecolog..pentru ca nu am posibilitatea asta momentan. Vreau doar sa stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez, sau daca aceste sangerari reprezinta de fapt ruperea chisturilor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile intre menstre sau in urma contactelor sexuale nu sunt normale, putand fii din diverse cauze.
O rana pe colul uterin ar putea sangera la contact sexual si asta nu-i bine, insemannd ca ai o rana pe colul uterin, provocata de o infectie cu HPV. Asta trebuie investigat, pentru ca, HPV netrata duce la cancerul de col uterin.
Imediat cum ajungi in tara, viziteaza un medic ginecolog, ca nu-i de glumit.

| relian a răspuns:

Si daca ar fi pe aici un ginecolog tot ar fi trebuie sa te vada,asa pe nevazute nu prea stiu cine iti poate spune cum sta situatia.
Daca ai ce spui dupa contacte,ar fi cazul sa mergi la ginecolog.
Chisturile alea stau pe ovare,acolo nu ajunge nimieni,iar daca prin contact sexual alea sa zicem ar cadea si a r luao la vale ar fi o pisibilitate,e doara o presupunere, deci indiferent ce spune unu altul, astea sunt datu cu presupusu, asa ca fa mai bine o vizita la un doctor, ala poate stie despre ce este vorba.
Dar cauta un doctor nu vraci, multi in RO is la nivelul de vraci laughing