| InnaS a întrebat:

Buna,TPU! Acum aproape 3 saptamâni am facut un avort. Saptamana 8 de sarcina,avort prin aspiratie. Nu m-a durut deloc in timpul chiuretajului si apoi mi-a curs f putin sange si cand am ajuns acasa s-a oprit. De atunci nu mi-a mai curs nimic,am avut doar pete maroni la inceput in primele zile si apoi nimic,insa ma ingrijoreaza ca nu mi-a curs mai mult sange,am inteles ca asa e bine sa iti curga sange dar eu nu am avut. De atunci nu m-am simtit rau doar dureri de ovare, suportabile ca la ciclu si secretii dar nu abundente si nici urat mirositoare. Am avut 2 contacte sexuale protejate la 2 sap dupa. Imi puteți spune daca trebuie sa ma ingrijorez? Si cand ar fi normal sa imi vina ciclul? Apropo am câteva valuri de caldura dar nu febra. Ma ingrijorez ca pot sa am sange in mine sau o infectie..va rog sa ma ajutati cu un răspuns.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa avortul prin aspiratie este normal ca sangerarea sa fie minima in urmatoarele cateva zile (3-5 zile) si de obicei sa fie insotita de dureri abdominale care dispar treptat si se datoreaza revenirii la normal a uterului.Prima menstruatie dupa avort (chiuretaj) va apare dupa 4-6 saptamani de la interventie. Dupa chiuretajul prin aspiratie este recomandat sa se urmeze tratamentul prescris, iar primul contact sexual sa aiba loc dupa 2 saptamani si obligatoriu cu o metoda de protectie.Nu ai nici un motiv de ingrijorare deoarece din descrierea ta rezulta ca totul decurge normal.Multa sanatate.

| InnaS explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de tot. M-am mai linistit.

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Indiferent cate saptamani sunt, acolo s-a nascut si e o fiinta umana. :(
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| DeliaCute a răspuns:

După nickname-ul tău, nu cred ca ai rămas gravid, ar fi a 8-a minune a lumii.

| Ioana803 a răspuns:

Detalii despre avort, le poti citi usor si de pe google.
Dupa un avort, menstruatia va veni dupa 28-30 zile.