| sopranaCadaverica a întrebat:

Am 22 de ani, sunt fata si am tensiunea 11 cu 7. E buna? Prea mica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca nu bei apa tensiunea scade

| Blueberry8 a răspuns:

PAi de unde stii ca ai atat? Ti-ai luat-o tu sau ai fost la doctor? Daca ai fost la doctor nu ti-a spus daca e buna sau nu?

| aXy99 a răspuns:

E buna.

| laSoledad a răspuns:

Multi inainte!

| Furnicuta000 a răspuns:

Ar fi trebuit 7-le ala sa fie mai mare. Cafea bei?

| RobertMoon a răspuns:

E buna, eu o aveam 12.7 cand am verificat ultima oara, asta dupa un efort intens... nu trebuie sa iti faci probleme legate de tensiune mai ales la varsta asta mai ales ca tensiunea nu e constanta, dimineata o aveam 13, 8, iar apoi 12.7

| Bondarel99 a răspuns:

11 e ok dar 7 nu prea...

| GothAndree a răspuns:

E ok ff bine

| sopranaCadaverica explică (pentru Blueberry8):

Mi-a luat-o un asistent dar nu a comentat daca e buna sau nu.

| sopranaCadaverica explică (pentru Furnicuta000):

Nu beau cafea. Nu am nici un viciu.

| sopranaCadaverica explică (pentru Bondarel99):

De ce nu?

| Bondarel99 a răspuns:

Cine te-a intrebat de cafea se referea ca daca bei cafea iti mai creste putin tensiunea.
In general e cam mica dar daca te simti bine nu e nicio problema.
Vezi daca te regasesti aici
https://sendo.info/ro/tensiunea-diastolica-mica/

| Blueberry8 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am inteles.E buna.Nu e nici mare nici mica happy.

| Bogdan543210 a răspuns:

Nu nu este prea mica este ok nu ii nici mare dar nici mica esti bine unde te afli

| lilith16 a răspuns:

Eu o aveam 10.8 si sunt minoră(((:

| mirceakitsune a răspuns:

E ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

E in regula intre 6 si 8 pentru tensiunea mica sau diastolica si intre 100 si 140 pentru tensiunea mare sau sistolica+ca unele persoane au tensiunea mai mica in mod normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

De ce nu mai bondarel?