| sergiu19997 a întrebat:

Buna, recent mi-am schimbat salteaua si mereu dimineata ma trezesc cu dureri la ceafa... oare si fi salteaua de vina sa modul cum dorm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Sandor12921 a răspuns:

Daca este saltea pe arcuri este f. Probabil ca aceasta sa fie problema durerii, dar, daca este cu spuma cu memorie, pozitia ta de somn este incorecta, iti recomand sa nu mai dormi pe burta, si nici cu o perna foarte inalta. Cea mai optima pozitie de somn este pe spate sau pe o parte, dar cu capul nu la o inaltime f. mare.

| Skiller1997 a răspuns:

Salut nu e vina saltelei este modul cu dormi sau daca perna este prea tare.

| AlexandruLefter a răspuns:

Buna ziua! La schimbare suprafetei de odihna durerile sunt oarecum normale, coloana vertebrala adaptandu-se la noua saltea. Dar cred ca problema poate aparea si de la perna pe care dormiti. Daca dormiti pe o parte, atunci grosimea ei trebuie sa fie suficienta cat sa umple golul dintre umar si ureche. Daca e prea groasa sau prea subtire, apar aceste dureri. https://topkineto.ro/

| alina7322 a răspuns:

Nu cred ca este salteaua, probabil este modul Cum dormi încearcă sa pui perna mai sus când dormi poate așa nu o sa te mai doară bye