Întrebare recomandată | Nina10b a întrebat:

Am 47 de ani si uit foarte tare. Nu uit lucrurile chiar foarte importante, dar am probleme la locul de munca. Ce credeti ca as putea sa iau, pentru ca stiu ca nu este ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă medicul neurolog, ai nevoie de testul ceasului!
Evită stresul.
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Sa te concentrezi mai tare, sa fii mai atent! Sa iti notezi lucrurile imporante intr-u agenda, telefon, pe post it-uri. Poate esti si obosit.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Megi la medicul neurolog pentru diagnostic si tratament adecvat. Probabil iti va da neurotrope cum ar fi Pramistarul.

| pietrean a răspuns:

Trebuie neaparat,sa faceti o vizita la un medic(intai la medicul de familie,pentru o trimitere,pentru niste analize de baza la sange),apoi pentru un medic de specialitate.
La varsta asta,toate suntem mai mult obosite si stresate si din aceasta cauza mai uitam si cum ne cheama! Poate nu este nimic grav,poate mai multa grija de tine, odihna si hrana cat mai variata si sanatoasa si multa indiferenta, nu ar strica.
Asa multi iti pot recomanda anumite medicamente, dar este mai bine intai, sa faci un control! Nu toti avem la aceleasi simptome, aceleasi probleme de sanatate.Mai poate fi un simptom, din alta cauza, care trebuie tratat altfel.
Eu, am o circulatie periferica deficitara(dar am si o varsta mai mare) si din aceasta cauza am si acufene pe partea stanga(zgomote in urechi).Mi s-a prescris Ginkgo Biloba si Betahistina.Mai iau calciu+siliciu+D.
Asa ca,"funda", poti sa tii-o dai tie, daca incerci sa ai grija de sanatatea ta!

| giony54 a răspuns:

Va lipsesc vitaminele din complexul B si creierul nu este hranit cum trebuie si este posibil ca la 60 ani sa faceti Alzheimer.Ce trebuie acum este sa luati tratament naturist 3 luni si se regleaza corpul.Ce trebuie este Mega B C omplex si Energy&memory 3 /zi si le poti comanda aici la un pret redus : http://www.mypurnutrition.com/products/.

| pietrean a răspuns (pentru giony54):

Nu este o regula sa faci Alzheimer la 60 de ani! Iar niste medicamente date doar dupa niste simptome minime, nu este recomandabil.

| TPUuser199 a răspuns:

Mergeti la un medic, el o sa stie.

| njohn a răspuns:

Iti recomand ceai de Ginkgo biloba.

| Aida55 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medic. El va stii cel mai bine sa faci! Aici nu vei gasi niciodata raspunsuri utile, si poate mai urmezi si vreun sfat gresit!

Ciao! :*

| devilmilan a răspuns:

Cred ca lecitina e foarte buna, intreaba la farmacie, cred ca imi vor da dreptate.

| WeAreLegion a răspuns:

Incearca sa iei lecitina si odihnestete 8-9 ore pe noapte, si hidrateaza-te, fa miscare si exerseaza-ti memoria!

| Artemis001 a răspuns:

A-ti putea sa luati MEMO+ dar cred ca acum se numeste GINCO PRIM MAX.Si bunica mea avea o astfel de problema dar a luat,, pastila verde,, si si-a recapatat memoria. Sper ca v-am fost de ajutor! Mult succes in recapatarea memoriei!

| Elv21 a răspuns:

Nu este ceva normal dar este si varsta inaintata. Cred ca ar trebui sa te duci la un medic sa iti faci analizele necesare.