| Stanciu_Camelia_1960 a întrebat:

Am 54 ani, 22 ani vechime si coxactroza pe dreapta cu scolioza, operata de fiere.Pot sa ma pensionez pe caz de boala?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asta ti-o poate spune doar comisia medicala, in functie de faptul ca te incadreaza sau nu intr-un grad de invaliditate. Trebuie ca medicul specialist care te-a tratat sa-ti dea o trimitere catre aceasta comisie, cu propunerea de a fi stabilit gradul de invaliditate.

| Stanciu_Camelia_1960 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.Stiam ca numai comisia stabileste daca o pers se incadreaza sau nu dar eu am vrut sa stiu daca acest diagnostic se incadreaza pe lista bolilor ce se incadreaza.Nu am gasit aceasta lista

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stanciu_Camelia_1960):

Ar trebui sa intrebi medicul care te-a tratat, el ar trebui sa stie daca se incadreaza si sa te trimita la comisie.
Lista bolilor o gasesti in anexa la HG 155/2011, aici:
http://www.monitoruljuridic.ro/......29162.html