NicolaeComan
| NicolaeComan a întrebat:

Am această problemă, numită ştiinţific şi logonevroză.
Nu mă deranjează mereu, am mai învăţat să o stăpânesc.
Dar am observat o chestie curioasă: Când vorbesc in limbi străine, nu am această problemă.
De asemenea am impresia că şi atunci când vorbesc în şoaptă am dicţia fără probleme.
Cum se explică aceasta?
Nu e aceasta o dovadă că logonevroza, cel puţin in cazul meu, are cauze pur psihice şi nu legate de vreun organ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Balbaiala este o tulburare de vorbire de natura nevrotica. Momentul constientizarii bilbiielii si trairea ca atare in planul personalitatii (a constientizarii respective), transforma bilbiiala in logonevroza. Tulburarile de vorbire pot fi si un simptom neurologic produs de paralizii ale nervului motor corespunzator vorbirii sau leziuni ale cerebelului si in leziuni ale scoartei emisfenilui stang (pentru dreptaci) unde e localizata functia vorbirii (lob temporal, parietooccipital: surd si orb; lob frontal - nu poate vorbi). Se va trata neurologic.
Se consuma seara 1-3 cesti de ceai de coji de mere si ceai de roinita. Se bea dimineata 1/4 1 vin sau must in care s-a fiert o priza (cat iei intre 3 degete) de coada-calului. Se pune pe foc in vin sau must rece, iar cand fierbe se ia de pe foc si se strecoara. Fiarta in apa nu are efect. Se bea dimineata.
Legat de ceea ce ne-ai scris.ca vorbesti fara probleme limbi straine...Cred ca este o problema psihica...stiind ca o limba straina nu este inteleasa de toti, ai mai mult curaj si nu te poticnesti...acelasi lucru l=ai putea face si vorbind romaneste... exersand cu prietenii sau familia...persoane care te respecta si au incredere in tine si tu in ele...

Chiar si vorbitul in soapta mai bun denota ca aceasta problema este pur psihica...sti ca esti auzit mai greu...si vorbesti mai bine, fara timorare si esti sigur pe tine!
Capata mai multa incredere in tine, gandeste-te ca nu toti suntem perfecti... eventual cere sfatul unui dr. psihiatru. SUCCES...sunt sigura ca vei reusi daca vei capata incredere in tine!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai logonevroza este intotdeauna de cauza pur psihica.

| machupicchu a răspuns:

Este o problema psihicadar de fapt timiditate, frica de a nu fi ridicol, frica inexplicabila, asa cum ai scris, generata de traume avute candva (in copilarie).
Cu vointa si constientizarea faptului ca "tu pentru tine" esti unic, nimeni nu poate fi decat tot un om, nu poate avea ceva in plus, face aceleasi lucruri ca tine, nu-ti poate face nimeni nimic, nimic in viata nu poate fi mai rau decat numai sa mori, sau sa fii grav bolnav, etc.
Constientizeaza si impuneti faptul ca toti santem egali, diferenta fiind numai buna sau proasta crestere...; atat.
Munceste tu cu tine, fara teama ca ai putea fi ridicol vreodata, ci chiar sa te amuze greselile tale, pentru ca altii gresesc mai mult si cu consecinte nu tocmai ortodoxe, etc...si :
Multa sanatate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, tu nu stii de ce suferi si confunzi problema ta cu un handicap fizic.trebuie sa inveti sa te controlezi, in momentul in care esti stapan pe tine si pe deciziile tale ai sa iti poti invinge starea emotionala care iti induce dificultatea in vorbire.nu mai fi atat de emotiv, deja demonstrezi ca stii sa treci peste pragul cel mai important si sa te autocontrolezi, felicitari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bîlbîiala și logonevroza sunt lucruri diferite... unii nu pot face diferență. La tine este tratabilă se pare că comportamentul este condiționat, părinții sai copii te-au pedepsit pentru vorbit în copilărie respectiv s-a asociat cu un anume limbaj... du-te la un psiholog bun (de dorit terapie cognitiv-comportamentală) și te clarifici.

| DeeVee a răspuns:

Logonevroza este o tulburare de limbaj de natura nevrotica(balbaiala)...La tine din cate vad nu se poate numii astfel...Probabil din cauza emotiilor...

http://www.logopedics.info/balbaiala-si-logonevroza.php

Mult noroc...

Baby.ShiNe