| AvalohAlyn a întrebat:

Stiti limbi straine? Unde si cum le-ati invatat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am știut.
Engleza și franceza.
Grădinița am făcut-o în limba engleză, însă nu am mai avut cu cine să vorbesc și am uitat tot.
Franceza am învățat-o al naibii de ușor fiindcă am stat în Belgia o perioadă. Din mimica lor, din intonație, din întrebări, din ce mi se preda la școală am învățat foarte bine. Însă am avut niște probleme și am uitat-o de ciudă. Și mă oftic al naibii de rău că acum trebuie să le învăț pe amândouă și par al naibii de grele.

Cel mai bine e să înveți de mic într-un mediu în care se vorbește, înveți regulile singur din context.

6 răspunsuri:
| selfie a răspuns:

Da. Eu engleza o stiu foarte foarte bine. Sincer, la scoala am avut o profesoara care ne povestea in fiecare ora de copilaria ei si ne dadea teste la care nu stiam nimic. Eu am invatat engleza din jocuri laughing Si germana acum o invat doar ca e cam grea, dar trebuie sa o invat pentru ca sunt la liceu la profil de intensiv germana si avem parteneriat cu o facultate buna din Germania si ne putem duce acolo dupa. Deci din jocuri laughing

| CinevaNou a răspuns:

Citind biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da stiu putina italiana de la mama mea, engleza si franceza de la scoala.
Te pup!

| AleexNC a răspuns:

Da. La scoala.

| AnonimKidd a răspuns:

Da. Engleza. De la scoala, jocuri, melodii, filme etc... daca intr-adevar vrei sa inveti o limba bine, te axezi pe una. Dup-aia poti pleca la universitate intr-o tara in care se vorbeste limba respectiva, cea pe care ai invatat-o, si acolo ai posibilitatea sa inveti si alte limbi. Mai invat si franceza la scoala, dar nu se compara cu engleza. Adica traducem texte etc, conjugam verbe. Franceza am inceput-o dintr-a 5a si engleza dintr-a 3a. E normal sa vorbesc destul de fluent englezeste.

| boss97 a răspuns:

Stiu limba engleza invatata la scoala.