| VasileAmadon a întrebat:

Bună dimineața TPU! Am o cunoștință ce a învățat 14 limbi straine in decursul a 4 ani, acesta poate comunica cu o persoana străină fără nici o problemă și culmea acesta se descurcă și la ortografie.
El a terminat școala profesională, era bâtă la multe materii, engleza o știa intr-adevar bine. Și nu o spun din auzite, că mi-a spus el așa de chestie:"Bă știu 14 limbi străine,pot comunica ".
Am fost lângă el, când a vorbit cu alte persoane pe rețelele de socializare:Omegle, Mess etc.Și vorbea cu ăia pe acolo, parca erau români de-ai noștri. Am vorbit cu el dacă a făcut cursuri cu cineva și mi-a spus că nici vorbă muică, doar din dicționare, Duolingo, alte cărți din română în limba respectivă +mult timp.
Acum eu vreau să vă intreb pe voi, aș putea să învăț și eu macar 6 limbi acolo la nivel de comunicare? Mă gândeam că nu oricine asimilează atâtea informații așa de ușor, odată mă gândisem asta o fi un geniu laughing și dacă puteți să mă ajutați și voi cu modelele voastre propii de învățare, mulțumesc.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A putea comunica nu inseamna a cunoaste o limba in mod fluent, poti sa inveti mai multe limbi rapid, cum? e fiecare limba are un vacabular de 3000 de cuvinte asta alcatuieste 85% din tot ce se vorbeste, daca inveti 3000 de cuvinte deja poti intelege, comunica cam tot ce iti doresti in respectiva limba, 3000 de cuvinte le cam memorezi in 6-9 luni

| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa ma indoiesc!
Poate a invata 1-2 limbi straine in astia 4 ani, dar nu 14.
Evident ca este mincinos, fiindca asa ceva nu-i posibil, mai ales la unul care a fost incapabil sa termine un liceu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aș putea să învăț și eu macar 6 limbi acolo la nivel de comunicare?
Ai putea dacă ai avea motiv. Îți folosește la ceva? Dacă le-ai învăța le-ai folosi la comunicare?
Cu cine ai comunica dacă le-ai ști? Ce ai comunica cu ele? Cât timp și cât efort de învățare ești dispus să aloci pentru asta?
Te pot ajuta cu metodele mele de învățare, dar nu pot ajuta un om nemotivat puternic, care vrea doar să se dea mare, chiar și față de sine, cu ceea ce știe și poate el.

| VasileAmadon explică (pentru sadrian46):

Da,mi-ar folosi in cazul in care aș vrea să lucrez într-o țară precum:Germania, Franța, Italia...
Aș comunica cu colegii de munca, alte persoane noi și pe rețelele de socializare.
Sunt dispus să aloc câte 7 ore pe zi, daca este nevoie.

| sadrian46 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Alege limba pe care vrei să o studiezi, că nu poți 6 o dată și te ajut.

| VasileAmadon explică (pentru sadrian46):

Italiana.

| sadrian46 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Aceea nu este limbă străină, este un dialect al limbii române. La italiană nu am cum să te ajut.

| VasileAmadon explică (pentru sadrian46):

La Germana atunci!

| johnnny123 a răspuns:

Si de unde stii tu ca este fluent in 14 limbi straine?
"Nu o spun din auzite, că mi-a spus el așa de chestie" nu suna prea convingator.

A sustinut examene scrise si orale in 14 limbi straine? A purtat conversatii lungi si complexe cu nativi ai acelor 14 limbi?

Nu este mai probabil sa-si fi batut joc de tine, iar tu sa nu ai suficiente cunostinte incat sa-ti dai seama?

| siriusblack98 a răspuns:

14 limbi straine in doar 4 ani mi se pare exagerat de mult.E greu si cu 2 daca nu ai cu cine sa vorbesti aproape zilnic in limba respectiva. Dar a sustinut ceva examene scris/oral la fiecare limba straina? Este atestat? Ca asa daca doar intelege putin din fiecare si mai nimereste niste cuvinte nu se pune.Si eu inteleg si nimeresc cuvinte din 4 limbi straine.Dar numai una din ele o vorbesc/scriu fluent si aia este engleza. Asta nu inseamna ca eu intr-un CV pot trece ca vorbesc 4 limbi straine. Acum legat de ce poti invata tu. Pentru invatarea unei limbi straine trebuie sa faci ceva ce iti place ca sa prinzi repede.Eu am invatat engleza din jocuri spre exemplu.Pentru ca scoala nu mi-a placut deloc.Cunosc pe unul care a invatat spaniola/engleza si franceza de la televizor.Omul a fost si este dependent de TV. Ca sa faca ceva productiv din asta isi seta limba televizorului pe una din cele mentionate anterior.Din cate imi pot da seama avea si subtitrari.

| JicaContra a răspuns:

Hoshi Sato invata o limba total noua in cateva zile
https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Hoshi_Sato
din cauza asta captitanul Archer s-a efectiv MILOGIT de ea sa vina sa lucreze pe Enterprise

stiu ca e doar un film, dar nu am vazut pe nimeni sa conteste in vreun fel oarecare treaba asta

EFECTIV e vorba de talent, unii au talent la muzica, actorie, pictura, programare, etc. de ce nu ar fi si un talent la invatat limbi straine in timp record?!?

| Legion7X a răspuns:

A vorbit în engleză, ți-a spus ție că stie si alte limbi ca să te impresioneze. Daca înveți engleza din Dictionare înveti mai repede. Să înveți engleza din filme este, mai greu deoarece trebuie să derulezi mereu secvența ascultând aceleași cuvinte, fraza etc. In dictionar gasesti imediat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A învățat câteva fraze uzuale din fiecare și s-a jucat cu mintea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca el vorbeste intr-o limba pe care tu nu o stii, poate sa zica si cuvinte random fara niciun sens si tu sa nu iti dai seama.

De exemplu, daca eu nu stiu germana si ma duc la unul care nu stie nici el, pot sa ii zic 3 propozitii la plesneaza in "germana" ca nu se prinde ca ma prefac. laughing

14 limbi in 4 ani, hai sa fim seriosi. Eu cred ca te-a dus de nas.

| tudorvolcano a răspuns:

Dacă stai printre străini, fără contact cu românii, da, vei învăța repede.

| Bariel a răspuns:

Ia pune-l sa ti enumere toate cele 14 limbi pe care le-a invatat happy, si daca nu o da in bara pune cateva propozitii pe google translate si testeaza l

| VasileAmadon explică (pentru Bariel):

L-am testat,am si spus că nici eu nu-l credeam, dar după ce am văzut că vorbea cu alte persoane de naționalitate:engleza, germana, spaniolă, rusă, chineză arabă etc.Și da, l-am testat și pe google translate in 11 limbi,și toate au fost traduse corect,vad multe coomentarii la postarea asta, ba ca nu se poate, te minte, a făcut profesionala, și unu ca el nu poate acumula atâtea informații. Dar băiatul ăsta mi-a dovedit, și eu sunt sceptic, nu a fost faza să spună câteva cuvinte pe Google Translate, omu a spus fraze lungi, în chineză a vorbit cu o persoana de pe Omegle, 1 oră.

| Bariel a răspuns (pentru VasileAmadon):

Poate e o persoana cu iq ul peste medie, si sa fim seriosi happy un om inteligent nu are nevoie de penibila scoala din Romania ca sa se descurce in viata

| Deniz23 a răspuns:

Eu am învățat 3 limbi străine uitându-mă la filme și seriale in Lima respectiva( bineînțeles cu traducere in romană la început) Doar ca e greu sa ți mine o Lima dacă nu faci practica adică nu vorbești cu nimeni in limba respectiva. Apoi după ce ai câteva cunoștințe in limba pe care vrei sa o învață poți începe sa citești carti ușoare chiar dacă nu înțelegi tot