rroxi44
| rroxi44 a întrebat:

Am aflat ca in Brasov si Bucuresti exista o organizatie care acorda ingrijiri paliative bolnavilor incurabili
http://www.hospice.ro/
Stiti sa existe si in alte orase? Avand in vedere importanta acestei misiuni umanitare ati vrea sa fiti angajati sau sa faceti voluntariat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

In Miercurea Ciuc exista o organizatie CARITAS, cu sprijin din Germania, care acorda asistenta la domiciliul persoanelor imobilizate la pat, la solicitarea familiilor acestora. Dupa cum am cunostinta, vizitarea se face de 3 ori pe saptamana si ajuta familia bolnavului sa faca fata solicitarilor unei persoane cu dizabilitati, care nu se poate autoservi. Nu cunosc insa personal voluntarii care realizeaza aceasta opera de caritate. Eu cunosc, din experienta mea personala, care timp de 4 ani am ingrijit pe tatal meu adoptiv, care a fost paralizat in urma unei hemoragii cerebrale, cat este de greu sa te descurci cu o asemenea situatie, cand ai familie, servici si alte obligatii de natura cetateneasca. Apreciez ca, initiativa de a se face un inventar al posibilitatilor care exista pentru acordarea unui sprijin familiilor si persoanelor care se afla in aceasta situatie, este salutara si mai mult decat binevenita. Prin infiintarea unei evidente la nivel national, TPU ar putea sa ofere informatiile pentru toate persoanele care s-ar afla in aceasta situatie. Inca odata felicitari pentru initiativa si multa sanatate tuturor.

2 răspunsuri:
| elena a răspuns:

"roxxi43", ma angajez in acest voluntariat cu serviciile mele, dar fara bani...vad ca exista aceasta organizatie si in orasul meu...multumesc, o voi cauta...

| cornelia_7230 a răspuns:

Da, mai exista in Cluj, Iasi, Timisoara si Alba Iulia, daca am retinut eu bine.
Intr-adevar, misiunea este foarte importanta pentru cei in suferinta si pentru familiile acestora, pentru ca e foarte rau sa te simti neputincios sau necunoscator in a-i ajuta pe cei dragi.
A fi angajat sau voluntar in aceasta actiune, sint doua lucruri care ma caracterizeaza, numai ca ar trebui sa lucrez mai mult cu sensibilitatea exagerata pe care o am. Adevarul e ca misiunea fiind atit de importanta se creeaza o forta interioara motivata.
Oricum, ar fi minunat sa se poata creea mai multe astfel de spitale, oameni necajiti fiind foarte multi.