| paulwalkerfan a întrebat:

Am aflat ca iubita mea are gastrita acuta de vreo câțiva ani mai ales cu helicobacter pylori. Ea zice ca e acuta dar a trecut ceva de la ultimul consult. Fiind iubita mea e normal sa facem lucrurile cum face orice cuplul... Vreau sa știu dacă se poate transmite... Fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, helicobacter pylori se transmite prin saliva. Nu neaparat prin sarut, mai degraba prin stropii de saliva care sar cand vorbim, tusim, radem, stranutam, cei pe care nici macar nu ii vedem cu ochiul liber. De aceea, peste 80% din populatia urbana este infectata

Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu de ce nu se trateaza impotriva helicobacterului, trebuia de mult sa scape de ea daca se trata.
Heliobacterul se poate transmite doar pe cale orala si se poate trata, sa dispara.
Gastrita nu este neaparat in legatura cu aceasta bacterie, poate fi si din cauza alimenatiei deficitare.

| AFR81 a răspuns:

Bacteria asta este in corpul oricarui om. Nu trebuie eliminata prin tratament decat daca face probleme (gastrite, ulcere). Altfel nu are rost. Cuvintele apartin doctorului care s-a ocupat de mine, recent avand si eu probleme cu stomacul.
Deci nu prea are ce sa se transmita.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, helicobacter se poate transmite, dar sunt sanse sa nu-l fii luat. Sotul meu a avut si eu nu l-am luat niciodata.

Mergi si fa-ti un test, sa vezi daca nu ai luat si tu!
Oricum, in ziua de azi nu se mai moare de ulcer, provocat de Helicobacter Pylori, pentru ca exista tratament eficient cu antibiotice, care te vindeca complet.

| SkyPilot a răspuns:

Se transmite prin saliva, dar cel mai probabil o aveai si tu dinainte. Multi dintre noi nu au probleme din cauza ei. In cazul ei, trebuie tratata. Poate duce la ulcer si alte complicatii.

| paulwalkerfan explică (pentru SkyPilot):

Am citit pe net ca se poate lua prin saliva...e adevarat?

| SkyPilot a răspuns (pentru paulwalkerfan):

Da, am modificat deja, dar nu s-a actualizat inca. Oricum o ai si tu dinainte. Toti o avem.

| paulwalkerfan explică (pentru SkyPilot):

Mersi